2 kwietnia 2015

LPR: całodobowe dyżury w czterech bazach w kraju

  • PAP

Od 1 kwietnia cztery, a nie jak dotąd dwie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pełnią całodobowe dyżury – powiedziała PAP w czwartek rzeczniczka LPR Justyna Sochacka. Zadania nocą realizują śmigłowce z baz w Warszawie i Krakowie, a także we Wrocławiu i Gdańsku.

W Polsce funkcjonuje dziś 17 baz stałych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego; dodatkowo w okolicach Koszalina zlokalizowana jest osiemnasta, sezonowa baza działająca w okresie wakacyjnym.

Bazy LPR znajdują się oprócz Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Gdańska, także w Białymstoku, Bydgoszczy, Gliwicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Płocku, Poznaniu, Sanoku, Suwałkach i Zielonej Górze.

Jak wyjaśniła Sochacka, dotychczas (do końca marca) całą dobę latały załogi z baz w Warszawie i Krakowie. Śmigłowce ratownictwa medycznego z baz LPR we Wrocławiu i Gdańsku dyżurowały od godz. 7 do godz. 23; od kwietnia wydłużono im dyżur na formułę całodobową.

W pięciu bazach maszyny są podrywane od godz. 7 do 20 (w Olsztynie, Szczecinie, Poznaniu, Lublinie i Białymstoku). W pozostałych ośmiu bazach śmigłowce są wykorzystywane od świtu do zmierzchu, ale nie wcześniej niż od godz. 7 i nie później niż do 20.

Przeprowadzone zmiany – jak informuje LPR – były możliwe dzięki unowocześnieniu floty śmigłowców. Niespełna cztery lata temu zakończyła się wymiana starych helikopterów. W tym czasie Zespoły Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego tzw. HEMS (od ang. Helicopter Emergency Medical Service) zostały przeszkolone do latania po zmierzchu. Zespół HEMS to: pilot, ratownik medyczny lub pielęgniarka i lekarz.

Docelowo jednostki ratownicze mają pełnić dyżur przez całą dobę w pięciu bazach LPR. Na chwilę obecną – jak powiedziała PAP Sochacka – sprawa, która baza jeszcze będzie w przyszłości pełnić dyżur całodobowy nie została przesądzona.

Przez całą dobę dyżur pełni także Samolotowy Zespół Transportowy LPR, którego baza znajduje się na warszawskim Okęciu.

PAP 24_24

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie