7 kwietnia 2015

GIF nakazał zaprzestanie reklamy Sudafedu

  • PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał we wtorek zaprzestanie reklamy Sudafedu, w której pada sformułowanie „stan przeziębionej głowy”. GIF wskazuje, że taka jednostka chorobowa nie jest opisana w literaturze medycznej.

Substancją czynną Sudafedu jest chlorowodorek pseudoefedryny i – zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego – jest to lek stosowany w „objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (katar, zatkany nos) w przebiegu przeziębienia, grypy, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa”.

W reklamie emitowanej m.in. w telewizji padają hasła: „Zablokowany nos i zatoki? Ociężała głowa? – Tak. To stan przeziębionej głowy” oraz „Sudafed – szybka ulga dla przeziębionej głowy”. Tymczasem – jak wskazuje GIF – taka jednostka chorobowa nie jest opisana w literaturze medycznej.

W decyzji GIF nakazującej natychmiastowe zaprzestanie tej reklamy napisano, że w toku wcześniejszego postępowania pełnomocnik producenta Sudafedu wyjaśnił, że pojęcie „stan przeziębionej głowy” zostało wprowadzone do treści reklamy, by „zobrazować i w sposób przystępny przedstawić pacjentowi możliwość skorzystania z produktu w sytuacji, w której przeziębienie dotyka głowy/górnych dróg oddechowych”.

Pełnomocnik wskazywał też, że pojęcie „stanu przeziębionej głowy” istnieje w potocznym rozumieniu w innych państwach Unii Europejskiej, a oznakowanie Sudafedu hasłem „headcold” zostało zatwierdzone przez organy regulacyjne w Wielkiej Brytanii.

Główny Inspektor Farmaceutyczny nie podzielił tego stanowiska i uznał, że informacje padające w reklamie nie są zgodne z obowiązującymi przepisami w zakresie reklamy produktów leczniczych, gdyż nie znajdują potwierdzenia w charakterystyce produktu leczniczego.

„Dlatego też, mając na uwadze przepis art. 56 pkt 2 Prawa farmaceutycznego, który zabrania prowadzenia reklamy produktu leczniczego zawierającej informacje niezgodne z zatwierdzoną charakterystyką produktu leczniczego, zamieszczenie informacji o możliwości stosowania leku w +stanie przeziębionej głowy+, stanowi naruszenie przywołanego przepisu” – napisano w decyzji GIF.

Decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności. Strona, której ona dotyczy, może w ciągu 14 dni może zwrócić się do GIF z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

PAP 24_24

 

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie