14 listopada 2018

Wręczenie praw wykonywania zawodu lekarzom i lekarzom dentystom (relacja)

Jesteście na progu kariery zawodowej, to wasz dzień, wasze święto – powiedział prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski, witając młodych lekarzy na uroczystości wręczenia „Prawa wykonywania zawodu lekarza” i „Prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty”, która odbyła się 10 listopada 2018 r. Pogratulował zebranym ukończenia studiów oraz stażu podyplomowego i zaznaczył, że otrzymanie najważniejszego dla lekarza dokumentu wiąże się nie tylko z prawami, ale i z obowiązkami.

– Bądźcie dumni z tego, że jesteście lekarzami, i nie dajcie odebrać sobie marzeń – podkreślał. Mówił również o roli izby lekarskiej. – Chcę, żebyście wiedzieli, że w Warszawie, przy ul. Puławskiej 18, są ludzie wam życzliwi, na których możecie liczyć, a oni staną za wami w trudnych sytuacjach.

FOTORELACJA

W uroczystości młodym lekarzom towarzyszyli najbliżsi i przyjaciele. Wśród zaproszonych gości byli: prof. Andrzej Deptała, prorektor ds. personalnych i organizacyjnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Janusz Sobolewski, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Paweł Chęciński, p.o. dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu m.st. Warszawy, prof. Marek Krawczyk, były rektor WUM, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prodziekan ds. dydaktyczno-wychowawczych Wydziału Lekarsko-Dentystycznego WUM, prof. Mieczysław Szostek, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Warszawskiej Medycyny i Farmacji. Towarzystwo Lekarskie Warszawskie reprezentowała Krystyna Podgórska-Baraniecka. Obecni byli również Artur Płachta, prezes RL Wojskowej Izby Lekarskiej i Dariusz Kutella, prezes ORL w Gdańsku,  członkowie ORL w Warszawie oraz honorowi delegaci na Okręgowy Zjazd Lekarzy   – prof. Tadeusz Tołłoczko, były rektor Akademii Medycznej w Warszawie i Jan Antczak.

Spotkanie prowadził wiceprezes ORL Jarosław Biliński. – Od jutra będziecie na własną odpowiedzialność podejmowali decyzje ważące na czyimś zdrowiu i życiu. Odebranie prawa wykonywania zawodu jest zwieńczeniem tytanicznej pracy, którą wykonaliście – podkreślił. – Zdobyliście elitarne wykształcenie, które sytuuje lekarzy w elicie zawodów, bardzo często w elicie naukowej i, mam nadzieję, w elicie etycznej.

Prof. Andrzej Deptała życzył młodym lekarzom zrealizowania marzeń. – Przed państwem długa droga zawodowego życia, nie zawsze łatwa, nie zawsze satysfakcjonująca – przestrzegał. Przypomniał, że medycyna ma służyć pacjentowi: – Miejcie pokorę. Bądźcie przyjaciółmi pacjentów. Nie zapominajcie, że uśmiech i życzliwości dla drugiego człowieka są równie ważne jak przepisanie właściwej tabletki czy zastrzyku.

– Kończy się czas nauki, zaczyna czas nauki i pracy, kończy się czas beztroski, a zaczyna czas prawdziwej odpowiedzialności – mówił Ksawery Rajpert, przedstawiciel młodych lekarzy. Podkreślił wyjątkowość chwili i podziękował mentorom, wykładowcom, nauczycielom, lekarzom i pielęgniarkom, także personelowi administracyjnemu szpitali oraz pracownikom OIL w Warszawie, wszystkim, którzy pomagali medykom w ukończeniu stażu.

Podczas uroczystości prezes Łukasz Jankowski odebrał przyrzeczenie lekarskie od lekarzy, którzy ukończyli uczelnie medyczne poza granicami Polski.

Nagrodą im. prof. Władysława Szenajcha, przyznawaną przez OIL w Warszawie, uhonorowano lekarzy, którzy uzyskali w roku akademickim 2017/2018 najlepsze wyniki egzaminu końcowego. W gronie lekarzy z najlepszym wynikiem Lekarskiego Egzaminu Końcowego znaleźli się: Natalia Hirsz (92,42 proc.), Rafał Osiecki (91,92 proc.) i Sylwia Gajda (90,40 proc.). Za najlepszy wynik Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego nagrodzono lekarzy dentystów: Damiana Kamińskiego (84,85 proc.), Martę Molińską (84,34 proc.) i Elżbietę Molińską (84,26 proc.).

Prezentację na temat działań Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie przedstawiła koordynator mediów Maria Kłosińka. Młodzi lekarze mieli okazję do rozmów w kuluarach z przedstawicielami izbowych komisji. Redakcja „Pulsu” zachęcała do udziału w konkursie literackim pt. „Dzień z życia stażysty”. Trzy najciekawsze prace zostaną opublikowane na łamach miesięcznika. Działał również punkt szczepień, w którym można było zaszczepić się przeciwko grypie. Skorzystały 42 osoby.

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie przygotowała 427 „Praw wykonywania zawodu lekarza” i 125 „Praw wykonywania zawodu lekarza dentysty”. Ich wręczenie było ostatnim, ale najbardziej oczekiwanym punktem uroczystości. Dokumenty młodym lekarzom przekazali prezes Łukasz Jankowski, wiceprezesi Krzysztof Madej, Mieczysław Szatanek, Dariusz Paluszek oraz członkowie Prezydium ORL Agnieszka Serwan, Piotr Pawliszak i Piotr Winciunas, przewodniczący Komisji ds. Rejestracji i Prawa Wykonywania Zawodu

W przeddzień 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczestnicy spotkania minutą ciszy uczcili pamięć lekarzy, którzy zginęli w walce o niepodległość.

Oprawę artystyczną zapewnił chór OIL w Warszawie „Medicantus”.

ach/Puls

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie