7 grudnia 2018

Sejm: od 2021 r. pacjenci dostaną skierowania w wersji elektronicznej

Od 2021 r. pacjenci mają otrzymywać skierowania w wersji elektronicznej – przewiduje nowelizacja uchwalona w czwartek przez Sejm. Wprowadzenie e-skierowań ograniczy możliwość zapisywania się przez pacjentów na więcej niż jedną listę oczekujących.

Za nowelizacją głosowało 430 posłów, jeden był przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Posłowie odrzucili wcześniej dwie poprawki zgłoszone przez klub PO, dotyczące m.in. możliwości odliczenia od podatków PIT i CIT wydatków poniesionych przez podmioty lecznicze na zakup sprzętu elektronicznego umożliwiającego realizację projektu dotyczącego e-skierowań.

Nowelizacja w związku z wprowadzeniem e-skierowań przewiduje, że za niewiele ponad dwa lata lekarz lub pracownik medyczny wpisze skierowanie na badania pacjenta w Systemie Informacji Medycznej. Chory otrzyma informację SMS-em lub mailem. Sam wybierze przychodnię, szpital czy gabinet diagnostyczny. Zadzwoni lub zapisze się do kolejki za pomocą poczty elektronicznej i otrzyma informację z terminem wizyty. NFZ przypomni mu o terminie badania czy zabiegu.

Wykaz świadczeń opieki zdrowotnej, dla których będą wystawiane e-skierowania, zostanie określony w rozporządzeniu ministra zdrowia. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji czytamy, że mają być to „skierowania na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, na leczenie szpitalne oraz na wybrane badania diagnostyczne – między innymi na badania medycyny nuklearnej, na badania tomografii komputerowej, na badania rezonansu magnetycznego, na badania endoskopowe przewodu pokarmowego, na badania echokardiograficzne płodu”.

Wprowadzenie e-skierowań ograniczy możliwość zapisywania się na więcej niż jedną listę czekających na realizacje badań czy innego rodzaju świadczeń. Po dokonaniu pierwszego zapisu skierowanie zostanie automatycznie oznaczone jako „w realizacji” i jego ponowne użycie do zapisania się u innego świadczeniodawcy nie będzie możliwe.

Nowela wprowadza dla NFZ obowiązek informacji pacjentów wpisanych w harmonogramach przyjęć o terminie wizyty. „Realizacja tego obowiązku umożliwi zmniejszenie liczby przypadków, w których pacjenci nie zgłaszają się do świadczeniodawców w ustalonych terminach” – czytamy w uzasadnieniu.

Nowela zmieniła również m.in. termin wejścia w życie wysyłkowej sprzedaży leków. Został on przesunięty o pół roku, czyli z 1 stycznia 2019 roku na 1 lipca 2019 roku. (PAP)

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie