11 kwietnia 2015

Od poniedziałku Światowy Tydzień Alergii

  • PAP

Na całym świecie notuje się niespotykany wcześniej wzrost zapadalności na choroby alergiczne. W Europie w ciągu ostatnich 10 lat zapadalność na alergie pokarmowe zwiększyła się dwukrotnie – informuje Polskie Towarzystwo Alergologiczne z okazji Światowego Tygodnia Alergii.

Światowy Tydzień Alergii zaczyna się w poniedziałek. Przy tej okazji PTA podkreśla, że epidemia chorób alergicznych generuje potężne koszty, zwłaszcza w przypadku późnego i niewłaściwego leczenia, a przede wszystkim, gdy chory z astmą czy alergicznym nieżytem nosa nie jest leczony.

Na astmę choruje od 12 do 16 proc. Polaków. Pomóc im jest w stanie dopiero wykonanie spirometrii i konsultacja lekarska. Tymczasem – jak informuje PTA – większość z nich nie wie, że cierpi z powodu tej choroby i myli jej objawy z kaszlem, zmęczeniem czy zadyszką.

Astma rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i może wpływać na całe późniejsze życie. Źle leczona lub nieleczona w ogóle może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – czwartej pozycji na liście przyczyn śmierci Polaków.

PTA zaznacza, że jeszcze bardziej społecznie i ekonomicznie dotkliwa jest epidemia alergicznego nieżytu nosa, gdyż jest chorobą już co czwartego Polaka. Alergiczny nieżyt nosa częściej występuje u dzieci w wieku 6-7 lat i młodzieży niż u młodych dorosłych.

„Tendencja ta powinna szczególnie niepokoić, ponieważ choroba ta zwiększa 4-8-krotnie ryzyko wystąpienia astmy, a nieleczony alergiczny nieżyt nosa prowadzi do jej rozwoju i częstszych zaostrzeń” – informują eksperci z PTA.

W Światowym Tygodniu Alergii PTA chce zwrócić uwagę na także na anafilaksję, alergię na pokarmy oraz procedurę immunoterapii.

Anafilaksja to gwałtownie rozwijająca się, potencjalnie śmiertelna reakcja alergiczna związana z działaniem różnych alergenów. U dzieci i młodzieży anafilaksję wywołują najczęściej pokarmy (głównie białka mleka krowiego, jaja kurzego i orzechy arachidowe), u osób dorosłych zaś użądlenia błonkówek, do których należą m.in. pszczoły i osy, oraz leki.

Szybkie rozpoznanie anafilaksji jest kluczem do zahamowania prowadzących do wstrząsu zaburzeń, ponieważ każda sekunda opóźnienia w podaniu najważniejszego leku w anafilaksji, jakim jest adrenalina w iniekcji domięśniowej, zmniejsza szanse na uratowanie życia chorego.

W ostatniej dekadzie częstość występowania anafilaksji wzrosła kilkukrotnie, zwłaszcza wśród najmłodszych.

Jak zauważa PTA, w ostatnich latach we wszystkich rejonach świata notuje się niespotykaną wcześniej tendencję do wzrostu zapadalności także na choroby alergiczne związane z nadwrażliwością na pokarm. W Europie w ciągu ostatnich 10 lat zwiększyła się ona dwukrotnie, a alergeny pokarmowe są najczęstszą przyczyną wstrząsów anafilaktycznych, zwłaszcza u dzieci.

„Alergia pokarmowa, z punktu widzenia diagnostycznego, stanowi najtrudniejszy problem, przed jakim stoi współczesna alergologia. Powodem trudności jest m.in. brak jednej, uniwersalnej metody badawczej, różnorodność i zmienność siły uczulającej pokarmów, różne drogi ich przenikania, warunki przechowywania żywności czy zjawisko reakcji krzyżowych między różnymi alergenami” – informuje PTA.

Jedną z możliwości przeciwdziałania negatywnym skutkom alergii jest immunoterapia alergenowa. To metoda leczenia o działaniu przeciwzapalnym i regulującym układ immunologiczny osoby uczulonej, a także prewencyjnym pod kątem nabywania alergii na nowe alergeny oraz ujawnienia się objawów astmy u osób z objawami alergicznego nieżytu nosa.

„Współczesna diagnostyka i terapia chorób alergicznych stoi na wysokim poziomie, także w Polsce. Jesteśmy w stanie wcześnie rozpoznać i prawidłowo kontrolować choroby alergiczne tak skutecznie, że chorzy nie odczuwają negatywnych skutków astmy, alergicznego nieżytu nosa, alergii na pokarmy czy innych dolegliwości alergicznych” – podkreśla PTA.

Towarzystwo zachęca do udziału w telekonferencji ekspertów Światowej Organizacji Alergii, która odbędzie się w poniedziałek o godz. 15. Udział w niej jest bezpłatny pod numerem telefonu 0-0-800-111-4702. Po sesji krótkich prezentacji najwybitniejszych światowych specjalistów-alergologów, będzie także czas na zadawanie pytań. Szczegóły dotyczące telekonferencji można znaleźć pod adresem http://www.worldallergy.org/worldallergyweek.

PAP 24_24

 

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie