15 kwietnia 2015

Będzie korekta pakietu onkologicznego

Wielospecjalistyczne centra onkologiczne utracą pod koniec roku płynność finansową – prognozuje dyrektor Instytutu – Centrum Onkologii w Warszawie prof. Krzysztof Warzocha. Powód to nowe regulacje pakietu onkologicznego. Będzie ich korekta – odpowiada Ministerstwo Zdrowia.

Te słowa padły podczas Senackiej Komisji Zdrowia, której posiedzenie poświęcone było działaniu pakietu onkologicznego. Warto zauważyć, że do tej pory prof. Warzocha raczej nie krytykował pakietu.

– Początki są zawsze trudne – odpowiedział na zgłaszane przez specjalistów zarzuty wiceminister zdrowia Piotr Warczyński. Podkreślił, że raport na temat działania nowych regulacji został przekazany premier Ewie Kopacz i wkrótce zapadnie decyzja, które z elementów ustawy, jaka wprowadziła tzw. pakiet onkologiczny, zostaną znowelizowane. Spotkanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z premier Ewą Kopacz na temat pakietu zaplanowane zostało na popołudnie 15 kwietnia.

– Będzie korekta. Zapewniam, że w raporcie zostały przeanalizowane uwagi dotyczące działania konsylium i innych zgłaszanych problemów – dodał.

Konsylia to tylko jeden z elementów, których forma narzucona ustawą jest powszechnie krytykowana przez lekarzy i zarządzających placówkami medycznymi. Nie wszystkie szpitale, które podejmują się leczenia nowotworów, mają pełną paletę świadczeń onkologicznych oraz zatrudniają specjalistów wszystkich dziedzin onkologicznych. Jednocześnie szpitale mają obowiązek powoływania konsyliów składających się z przedstawicieli tych dziedzin. Powstały więc „lotne brygady” specjalistów, którzy pielgrzymują po szpitalach w celu zasiadania w konsyliach.

– Dziś ośrodkami wiodącymi, w których przede wszystkim odbywają się konsylia, są regionalne, małe ośrodki, a specjaliści z wielospecjalistycznych centrów jeżdżą do tych ośrodków po to tylko, żeby w tych ośrodkach mogły się odbyć konsylia i by mogły one zdobyć pieczątkę specjalisty. To jest w ogóle zaprzeczeniem idei konsylium – podkreślił Warzocha.

Prof. Warzocha przedstawił wyliczenia, z których wynika, że na działaniu pakietu onkologicznego najbardziej tracą wielospecjalistyczne centra onkologiczne. Jak tłumaczył, wcześniej były procedury bardziej opłacalne i mniej opłacalne, dzięki czemu duże ośrodki mogły rekompensować straty zyskami z działalności opłacalnej. Po 1 stycznia tego roku duże ośrodki notują straty także w tych opłacalnych wcześniej procedurach.

Dyrektor Centrum Onkologii pokazał, że wycena hospitalizacji w dużych centrach onkologicznych spadła o ponad 62 proc., diagnostyki za pomocą pozytonowej tomografii elektronowej – o 18 proc. Prognozuje, że jeśli nie będą wprowadzone zmiany, Centrum Onkologii straci ponad 109 mln zł w relacji do ubiegłego roku.

– Do tego dochodzą problemy organizacyjne i niespójność programów informatycznych, które jeszcze pogłębiają deficyt – powiedział.

Jak podał, 18 dużych, wielospecjalistycznych ośrodków onkologicznych w kraju wykonuje ok. 70 proc. wszystkich świadczeń z zakresu onkologii, ale otrzymuje z tego tytułu tylko 50 proc. przeznaczanych na ten cel środków.

W jego ocenie w umowach z NFZ należałoby też zmienić proporcje między środkami na świadczenia w ramach pakietu (dziś to 60 proc.), które są nielimitowane, a tymi, które rozliczane są jak dotąd, czyli objętymi limitami (obecnie to 40 proc.).

Zdaniem profesora wielospecjalistyczne centra onkologiczne powinny być wiodącymi placówkami w leczeniu nowotworów. – W każdym regionie powinno być jedno takie centrum o trzecim stopniu referencyjności. Należy wprowadzić certyfikowaną referencyjność i określić poziom kompetencji poszczególnych placówek w systemie – podkreślił.

Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk poinformował, że problemy z rozliczeniem wystawionych kart DiLO w ramach pakietu dotyczą co czwartej z nich. Dodał, że dotąd nie zostały rozliczone świadczenia udzielone w centrach onkologii o wartości ok. 80 mln zł, ale tylko połowa tej kwoty dotyczy pakietu onkologicznego. Zapewnił, że NFZ chce te świadczenia rozliczyć.

Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia Rafał Muchacki (PO) uważa, że onkologia powinna być objęta monopolem państwa. Wskazywał, że dziś mniejsze ośrodki oferują lekarzom lepsze warunki finansowe, przez co drenują kadrę w wielospecjalistycznych centrach onkologii. Jego zdaniem na bazie Centrum Onkologii w Warszawie powinien powstać Narodowy Instytut Onkologii i Hematologii, który m.in. opracowywałby obowiązujące w całej Polsce standardy dotyczące leczenia pacjentów chorych na nowotwory.

Justyna Wojteczek

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie