23 kwietnia 2015

NRL: zajmijmy się stomatologią

Samorząd lekarski jest gotowy do współpracy przy stworzeniu rządowego programu profilaktycznego w zakresie stomatologii. Dentyści z Naczelnej Rady Lekarskiej alarmują, że Polska jest w ogonie Europy, zarówno jeśli chodzi o stan zdrowia jamy ustnej Polaków, jak i wydatki na opiekę stomatologiczną ze środków publicznych.

Efekty braku skutecznej profilaktyki i zbyt niskiego finansowania stomatologii widać: blisko 100% czterdziestolatków i ponad 90% 7-latków ma próchnicę.

Dentyści z NRL podkreślają, że tej epidemii próchnicy państwowy system leczenia stomatologicznego nie jest w stanie zahamować.

– Teoretycznie wszystkim dzieciom do 18. roku życia przysługują darmowe usługi stomatologiczne w ramach NFZ, ale rodzicie o tym nie wiedzą. Brak jest edukacji rodziców, nauczycieli oraz stosownego finansowania leczenia dzieci, które od pierwszego ząbka powinny być uczone, jak należy o zęby dbać  – powiedziała wiceprezes NRL Agnieszka Ruchała-Tyszler na konferencji prasowej w Naczelnej Izbie Lekarskiej 23 kwietnia.

Jednak nawet gdyby rodzice wiedzieli o przysługujących ich dzieciom  świadczeniom stomatologicznym, niewiele by to dało, bo ich finansowanie jest na opłakanym poziomie.

Wydatki NFZ na opiekę stomatologiczną w 2015 rok wynoszą 1,75 mld zł wobec 1,8 mld zł w 2014 roku. Zatem w tym roku na leczenie stomatologiczne jednego Polaka przypada zatem zaledwie 45,43 zł rocznie.

– Za te pieniądze ma być sfinansowane leczenie dzieci i dorosłych, wizyty adaptacyjne dla  maluchów, chirurgia stomatologiczna, zabiegi w pełnym znieczuleniu dla osób niepełnosprawnych, ostre dyżury stomatologiczne, zabiegi stomatologiczne po wypadkach i leczeniu nowotworowym – wyliczała prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Zatrważające wnioski można sformułować po analizie raportów konsultantów wojewódzkich w dziedzinie stomatologii dziecięcej oraz najnowszych danych epidemiologicznych. Jak powiedziała profesor, w 11 województwach, z których uzyskała dane, aż 51 powiatów pozostaje wciąż bez umowy na realizację świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

– Z moich analiz wynika, że w województwach, w których nie podpisano dostatecznej liczby umów umów na świadczenia dla dzieci i młodzieży, wartości wskaźników leczenia próchnicy zębów mlecznych są niższe niż średnia w Polsce – dodała.

Wprawdzie w Polsce są realizowane programy profilaktyczne, ale jest ich za mało, a efektywność – niedostateczna.

Lekarze apelują zatem o wzmocnienie systemu opieki stomatologicznej nad małymi pacjentami, w tym m.in.:

  • stworzenie skutecznego systemu edukacji stomatologicznej, np.: edukacyjne wizyty dla dzieci, rodziców i nauczycieli, spotkania z lekarzami dentystami w przedszkolach i szkołach,
  • wprowadzenie karty stomatologicznej małego pacjenta z obowiązkowymi corocznymi badaniami uzębienia (tak, jak obecnie w przypadku szczepień, wprowadzone np. do książeczki zdrowia dziecka),
  • zwiększenie liczby wizyt adaptacyjnych dla dzieci w ramach NFZ (obecnie możliwa jest jedna wizyta zapoznawcza u dentysty),
  • zniesienie ograniczenia wiekowego w zakresie lakowania trzonowców,
  • wyrównanie dostępu dzieci do opieki stomatologicznych na terenie całego kraju,
  • stworzenie dobrego, spójnego rządowego planu opieki stomatologicznej nad dziećmi, angażującego władze samorządowe.

Justyna Wojteczek

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie