30 kwietnia 2015

W Szpitalu Wolskim jesienią więcej łóżek internistycznych

Jest szansa na niewielkie rozładowanie tłoku na oddziałach chorób wewnętrznych w Warszawie. W Szpitalu Wolskim już jesienią nowy oddział geriatryczny ma zacząć przyjmować pacjentów. Ma się na nim znaleźć 36 miejsc. O tyle zwiększy się zatem liczba miejsc na internie, która w większości zajmuje się osobami w podeszłym wieku.

Mówił o tym 29 kwietnia br. podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w fundament nowego pawilonu Szpitala Wolskiego jego dyrektor Robert Mazur. Ten pawilon to kolejna inwestycja, która od 2016 roku zmniejszy obłożenie na oddziale chorych wewnętrznych – ma się w nim znaleźć 66 łóżek dla oddziału kardiologicznego i pracowni endoskopowych. Planowany termin jej ukończenia to wiosna 2016 roku.

Na obie inwestycje pieniądze wyłoży miasto – w sumie będzie to około 27,5 mln zł. Część wyposażenia oddziału geriatrycznego ma zapewnić – według wstępnych deklaracji – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że Miasto stołeczne Warszawa jest organem założycielskim dla 10 szpitali. Poinformowała, że w latach 2007-2014 na ich modernizację i rozbudowę wydanych zostało niemal 1 mld zł.

Właśnie w 2007 roku o pieniądze na budowę oddziału geriatrii, który, na mocy zawartego z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym miał być jednostką kliniczną, ubiegał się ówczesny dyrektor Szpitala Wolskiego Marek Balicki.

– Nie było środków – powiedział Monitorowi Lekarskiemu dyrektor miejskiego Biura Polityki Zdrowotnej Dariusz Hajdukiewicz.

Zarówno w Warszawie, jak i w całym województwie mazowieckim  dramatycznie brakuje łóżek na oddziałach chorób wewnętrznych. Według konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie interny dr. Marka Stopińskiego, w stolicy powinno być o około ¼ więcej łóżek niż obecnie. Teraz baza interny w Warszawie to niecały tysiąc miejsc. Na wszystkich tych oddziałach dostawiane są dodatkowe łóżka. Pacjentami „internistycznymi” zajęte są szpitalne oddziały ratunkowe.

Budowany w Szpitalu Wolskim oddział geriatryczny będzie pierwszym oddziałem o tym profilu w Warszawie.

jw

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie