23 sierpnia 2019

Akcja Zdrowa Praca

Organizatorzy protestu „Akcja Zdrowa Praca” – Porozumienie Rezydentów OZZL i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy – apelują do lekarzy o ograniczenie czasu pracy do 48 godzin tygodniowo. Akcja wiąże się z wypowiadaniem klauzuli opt-out do końca sierpnia ze skutkiem od 1 października 2019 r.

21 sierpnia br. w siedzibie OIL w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone temu zagadnieniu.

– Jeśli ktoś będzie zmuszał lekarza do podpisania klauzuli opt-out lub próbował wpływać, aby klauzuli nie wypowiadał, izba zareaguje – zapewnił prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski i zaznaczył, że izba lekarska nie pozostawia swoich członków bez pomocy. – To nasza cegiełka do tego przedsięwzięcia.

Prezes Jankowski podkreślił, że w OIL w Warszawie działa rzecznik praw lekarza zajmujący się sprawami z zakresu ochrony praw lekarzy i lekarzy dentystów – Podjęcie konkretnego problemu przez samorząd ośmiela naszych kolegów lekarzy, którzy zgłaszają się wówczas do nas z podobnymi sprawami, np. dotyczącymi mobbingu.

– Do rzecznika można zgłaszać się telefonicznie, pisemnie, za pośrednictwem mediów elektronicznych, a także osobiście w siedzibie izby – poinformowała Anna Darocha, zastępca rzecznika praw lekarza OIL w Warszawie

Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jan Czarnecki podkreślił, że celem protestu „Akcja Zdrowa Praca” jest promowanie optymalnych warunków pracy, a także skłonienie rządzących do naprawy systemu ochrony zdrowia. Wśród postulatów wymienił: zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w przeciągu trzech lat ( z uwzględnieniem aktualnego współczynnika PKB), likwidację kolejek, rozwiązanie problemu braku personelu medycznego oraz likwidację biurokracji w ochronie zdrowia. Przekonywał, że przemęczenie lekarza prowadzi m.in. do wypalenia zawodowego i zwiększa ryzyko błędów w pracy.

Ach/Puls

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie