16 października 2019

Kick off meeting dla lekarzy stażystów

W ostatni weekend września blisko 160 lekarzy stażystów wzięło udział w spotkaniu łączącym szkolenie i integrację. Była to okazja do zgłębienia wiedzy, zasięgnięcia praktycznych porad przydatnych na zawodowym starcie, do poznania specyfiki i idei samorządu lekarskiego, jak również nawiązania nowych relacji.

Kick off meeting zorganizowała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie z Komisją Młodych Lekarzy i Komisją ds. Stażu Podyplomowego. Podczas spotkania w Otwocku lekarze stażyści mogli wysłuchać wykładów zarówno młodych lekarzy, jak i bardziej doświadczonych specjalistów. Pojawiały się m.in. wątki związane z przepisami prawa, nowoczesnymi technologiami, wszechobecnym hejtem. Przybliżano działalność Izby, podkreślając szczególnie istotne sprawy, w których może ona oferować swoją pomoc. „Ta Izba jest dla lekarzy. Mamy bogaty wachlarz aktywnie działających grup lekarzy: Komisję Seniorów, Chór Medicantus, zespół ds. szczepień i zespół ds. Matek Lekarek. Samorząd ma być naturalnym punktem w którym koordynuje się realizację potrzeb wszystkich grup lekarzy. Nawet jeżeli na sto pomysłów miałby być zrealizowany tylko jeden, to izba powinna być miejscem do którego lekarz odruchowo się z nimi zgłasza”podkreślał prezes ORL w Warszawie, Łukasz Jankowski.

Wykłady zorganizowaliśmy 28 września. Odbywały się od rana do godzin popołudniowych. Wieczory były przeznaczone na luźniejsze, bezpośrednie rozmowy oraz relaks. Wspólna kolacja, zabawa z muzyką zapewnioną przez DJ-ów, czy gra w kręgle sprzyjały integracji lekarzy stażystów. Jak sami zaznaczali, po wyjeździe poczuli się pewniej, wiele się dowiedzieli, poznali perspektywę i doświadczenia innych osób oraz zdali sobie sprawę ze wsparcia, zarówno tego wzajemnego, jak i ze strony Izby. Pytaliśmy ich o marzenia i obawy, o to jak wyobrażają sobie własną przyszłość, czym jest dla nich szczęście. Odpowiedzi nagraliśmy. Wkrótce opublikujemy film stanowiący efekt naszych rozmów. Wyrażane opinie bywały humorystyczne, poważne, poruszające, zaskakujące… Z pewnością warto zobaczyć wideo. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i profilu na Facebooku.

Tematyka sesji i dobór zaproszonych do prelekcji gości to odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości ze strony stażystów wkraczających w systemowe realia.

W ramach sesji tematycznej „Moja pierwsza praca” odbyły się wykłady: „Dzwonisz 112 i… wtedy przyjeżdżam ja”, czyli o pracy lekarza w Zespole Pogotowia Ratunkowego, „POZ tylko dla dzieci”, czyli co lekarz powinien wiedzieć przed rozpoczęciem pracy w POZ dla dzieci, „POZ tylko dla dorosłych”, czyli Q&A o pracy w POZ dorosłych. „Mów mi doktorze”, czyli jak rozpocząć i skończyć doktorat, „Pierwsza linia frontu”, czyli o pracy lekarza na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, „Wieczorynka i inne nie-bajki”, czyli o pracy w Nocnej Pomocy Lekarskiej.

Na sesję „Przygotowanie do życia w stanie lekarskim” składały się wykłady: Parasol prawny dla lekarzy stażystów: „Z niewolnika nie ma pracownika”, czyli prawo pracy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego, „Lekarz na własny rachunek”, czyli krok po kroku o własnej działalności gospodarczej, Rozliczanie karty stażu – warsztaty praktyczne, „Spotkamy się w sądzie!”, czyli jak bronić się przed nieuzasadnionymi roszczeniami pacjentów (przedstawiciel PZU), Mity a rzeczywistość w codziennej praktyce lekarza dentysty, Sztuczna inteligencja w Ochronie Zdrowia Watson for Health: szansa na wyciągnięcie ręki, czy nieosiągalne marzenie – IBM.

Sesja „Izba od kuchni” uwzględniała zajęcia: „Izba dla lekarzy”, czyli sprawdź co robimy dla Ciebie, „Po co to wszystko?”, czyli co lekarze robią w Samorządzie, „Jak zostać prezesem OIL?” czyli przyjdź, posłuchaj i działaj.

„Grupa trzymająca tablet” to hasło sesji obejmującej tematy: „Lekarz online”, czyli co (z)robią social media w praktyce lekarza, „Hejterzy i ich ofiary”, czyli jednostka szybkiego reagowania na internetowy hejt, „Lekarz w social mediach”, czyli gdzie leży granica autopromocji.

 

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie