29 listopada 2019

Ruszamy z kampanią społeczną #WspólneŚwięta

Spotkałeś się kiedykolwiek z sytuacją, gdy osobę starszą bez wskazań medycznych rodzina porzuca w szpitalu na czas Świąt? Niemal każdy lekarz był świadkiem takich smutnych historii. Dlatego zachęcając do zatroszczenia się o swoich bliskich i okazania im serdeczności, zwłaszcza w Święta, które są szczególnym czasem w roku, organizujemy kampanię „Wspólne Święta” pod hasłem „Buduj więzi – Święta spędź z bliskimi”.

Święta to wyjątkowy czas, który powinien być wypełniony miłością, w którym każdy z nas powinien mieć prawo czuć się kochanym i potrzebnym. Niekiedy wystarczy już sama obecność. Zostawianie bliskich na Święta w szpitalu bywa spowodowane egoizmem, bezsilnością, trudną sytuacją. Niezależnie od przyczyn, warto zastanowić się nad skutkami, wyobrazić sobie emocje z jakimi zmaga się osoba spędzająca Święta w szpitalu, odtrącona przez dzieci, wnuki, krewnych. Święta, a nie jakiekolwiek inne dni w roku… Szpital nie jest rozwiązaniem, powinni przebywać w nim tylko Ci, którzy wymagają hospitalizacji wyłącznie z powodów medycznych.

Komisja Młodych Lekarzy Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie poprzez kampanię społeczną mówi głośno o przykrej rzeczywistości wielu seniorów, chcąc ją zmieniać. Przypominamy, że życzliwość i serdeczność to najlepsze prezenty, jakie można dać innym na Święta.

To już trzecia odsłona kampanii. Zwracamy się w niej nie tylko do bliskich pacjentów, próbując wywołać refleksję. Zwracamy się do każdego. Bo niemal każdy zna rodzinę, gdzie np. opieka nad seniorem bywa trudna z uwagi na niepełnosprawność seniora, wyczerpanie opiekuna czy szereg jego innych obowiązków. Warto zapytać sąsiada, znajomego, czy można jakoś pomóc, choćby spędzając z takim seniorem trochę czasu, w którym opiekun mógłby zrobić świąteczne zakupy, załatwić swoje sprawy lub zwyczajnie odpocząć. Niekiedy mały gest, zwykła życzliwość okazuje się czymś ważnym i wielkim, czymś co może wpłynąć na przebieg zdarzeń.

Warto poświęcić chwilę dla drugiego człowieka, budować więzi nie tylko z rodziną, ale też z osobami, które codziennie mijamy, a które być może bardzo potrzebują odrobiny naszego wsparcia.

Partnerem naszej akcji jest Miasto Stołeczne Warszawa. Włączają się w nią także inne Izby Lekarskie. W szpitalach i przychodniach na terenie województwa mazowieckiego od 12 listopada rozwieszane są plakaty z nazwą i hasłem kampanii. W wersji elektronicznej od 16 grudnia wyświetlane będą na ekranach w środkach warszawskiej komunikacji miejskiej.

Poruszana w kampanii społecznej problematyka i szczegóły związane z akcją będą omawiane podczas śniadania prasowego, które organizujemy 17 grudnia o godz. 10.00 w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie (ul. Puławska 18). Prócz przedstawicieli Izby w spotkaniu z mediami wezmą udział zaproszeni eksperci i reprezentanci instytucji, mogących pomóc osobom starszym i ich opiekunom.

Wcześniej, 10 grudnia o godz. 14.00, zaplanowaliśmy odwiedziny Dziennego Domu Opieki Medycznej (Warszawa Wawer, ul. Begonii 10). Wizyta w takim miejscu służy przełamywaniu tabu. Tego rodzaju placówki mogą stanowić bowiem wyjście z sytuacji, gdy samodzielna całodobowa opieka nad seniorem nie jest możliwa.

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie