11 grudnia 2019

#WspólneŚwięta – spotkanie z seniorami w Dziennym Domu Opieki Medycznej

Porzucanie przez rodziny osób starszych w szpitalach na czas Świąt (bez wskazań medycznych) jest problemem, o którym głośno mówimy i nad którym, z troską się pochylamy, szukając rozwiązań. W ramach trwającej kampanii społecznej #WspólneŚwięta zwracamy uwagę na samotność porzucanych seniorów. 10 grudnia wraz z przedstawicielami wspierającego nas w tej edycji miasta st. Warszawy odwiedziliśmy DDOM. Przełamujemy tabu, pokazując, że tego rodzaju placówki mogą stanowić wyjście z sytuacji, gdy samodzielna całodobowa opieka nad seniorem nie jest możliwa.

Kampanię #Wspólne Święta pod hasłem „Buduj więzi – Święta spędź z bliskimi” organizuje Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. Włączają się w nią także inne Izby Lekarskie. W szpitalach i przychodniach na terenie województwa mazowieckiego od 12 listopada rozwieszane są plakaty z nazwą i hasłem kampanii. Podczas zorganizowanego w Dziennym Domu Opieki Medycznej spotkania lekarze z naszej Izby przybliżyli ideę akcji, przywołując sytuacje ze swojej codziennej pracy, które stały się motywacją do uruchomienia kampanii społecznej. Podkreślali, że porzucanie seniorów na Święta w szpitalu ma miejsce bardzo często.

– Rozmawiając w gronie młodych lekarzy na temat problemów, które dotykały nas, cały czas nas dotykają, na pierwszym miejscu był właśnie ten problem. Postanowiliśmy coś zmienić, coś zrobić, zacząć o tym rozmawiać, aby ten temat tabu, z którym tak naprawdę każdy z nas – czy wśród członków naszych rodzin, czy będąc pacjentem, czy też będąc lekarzem, który bierze bezpośrednio udział w leczeniu tych pacjentów – ma do czynienia – powiedział Michał Matuszewski, lekarz z OIL w Warszawie.

– Każdy lekarz, nawet najmłodszy, spotkał się z taką praktyką, że w okolicach Świąt, czy to Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia jest nasilona ilość przyjęć starszych osób, z reguły właśnie bez wskazań, odwodnionych, z odstawionymi lekami. Chcemy absolutnie powiedzieć – ta akcja jest dla rodzin i dla pacjentów. Chcemy pokazać, że jest alternatywa, np. taka opieka wytchnieniowa. To się dopiero wszystko rozwija, to oczywiście jest początek, zdajemy sobie sprawę, że jest tego jeszcze za mało. Natomiast jest jakiś kierunek – dodał lekarz Paweł Doczekalski.

 

Partnerem trzeciej odsłony akcji jest m. st. Warszawa. W ramach współpracy z miastem plakaty promujące kampanię od 16 grudnia będą wyświetlane na ekranach w środkach warszawskiej komunikacji miejskiej. Miasto podkreśla potrzebę tworzenia miejsc, zapewniających wsparcie seniorom i ich rodzinom.

– Tworzy nam się ciekawy model opieki nad osobami starszymi, nad seniorami, osobami z niepełnosprawnościami, w których kluczowe rzeczywiście staje się zapewnienie tej możliwości wytchnieniowej. To jest wyzwanie dla Warszawy na najbliższe miesiące i lata, bo chcielibyśmy, żeby rodziny, które na co dzień opiekują się osobami starszymi, z niepełnosprawnościami, miały możliwość takiego ułożenia sobie tej opieki, żeby nie istniała ta pokusa, żeby przez Święta dla własnego spokoju, dla spokoju swojej rodziny, decydować się na oddanie takiej osoby do szpitala. Jeżeli rozbudujemy tego typu placówki tych pokus będzie mniej – mówił zastępca prezydenta m. st. Warszawy Paweł Rabiej.

Jak w praktyce funkcjonują Domy Opieki Medycznej przybliżyła dyrektor Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Wawer. Zwracała uwagę, że początki funkcjonującego na Wawrze od kilku miesięcy Dziennego Domu Opieki Medycznej nie były łatwe z uwagi na niewielka liczbę pacjentów. Sytuacja jednak szybko zaczęła się zmieniać.

– Po pierwszym pacjencie, który przyjechał na wózku i wstał z tego wózka okazało się, że pacjentów jest jeszcze więcej i mamy 25 osób, którymi się dzień w dzień opiekujemy. (…) Nowy dom, który będziemy otwierać w lutym bardzo się wpisze w tę kampanię. To będzie Dzienny Dom Pomocy – będą pielęgniarki i opiekunowie, a oprócz pacjentów, którzy przyjdą do nas dziennie, będziemy mieli pacjentów, którymi będziemy się opiekować w domach, absolutnie w Święta też będziemy się nimi opiekować – powiedziała dyrektor SZPZLO Warszawa Wawer lek. Maria Aleksandra Kąkol.

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę m.in. na aspekt społeczny takich miejsc jak DDOM.

– Tu są wspaniałe historie, tu są realne efekty. Pacjenci nie dość, że mają tu wsparcie psychologiczne, wsparcie rehabilitacyjne, mają też możliwość kontaktu z seniorami, czyli ich rówieśnikami, nie dość, że podbudowują się emocjonalnie, to wpływ na ich zdrowie jest po prostu bezcenny – podsumował lekarz Michał Matuszewski.

Po części konferencyjnej wszyscy uczestnicy spotkali się z podopiecznymi placówki. Lekarze z naszej Izby wręczyli seniorom upominki oraz złożyli świąteczne życzenia.

Kolejnym planowanym przez nas wydarzeniem z udziałem mediów będzie śniadanie prasowe w siedzibie OIL (ul. Puławska 18), które organizujemy 17 grudnia o godz. 10.00. Prócz przedstawicieli Izby w spotkaniu wezmą udział zaproszeni eksperci i reprezentanci instytucji, mogących pomóc osobom starszym i ich opiekunom.
Obecni będą m.in. rzecznik praw obywatelskich, rzecznika praw pacjenta, wojewódzki konsultant medyczny w dziedzinie chorób wewnętrznych, przedstawiciele Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, Medycznej Racji Stanu oraz twórcy strony Będąc Młodym Lekarzem.

Wśród elementów naszej kampanii są materiały wideo. Pierwszy z przygotowanych przez nas filmów składa się z wypowiedzi młodych lekarzy i lekarzy seniorów. Materiał dostępny jest tutaj. Drugi film, zawierający m.in. poruszające i szczere wypowiedzi dzieci o ich babciach i dziadkach, zaprezentujemy podczas śniadania prasowego.

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie