12 grudnia 2019

Zaproszenie na śniadanie prasowe: 17 grudnia, godz. 10.00 #Wspólne Święta

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zaprasza na śniadanie prasowe, podczas którego omawiane będą problemy poruszane w kampanii społecznej #WspólneŚwięta. W konferencji w naszej siedzibie (ul. Puławska 18) wezmą udział przedstawiciele OIL, jak również zaproszeni eksperci i reprezentanci instytucji mogących pomóc osobom starszym i ich opiekunom.

Na śniadaniu prasowym obecni będą m.in. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, wojewódzki konsultant medyczny w dziedzinie chorób wewnętrznych Marek Stopiński, przedstawiciele Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, Medycznej Racji Stanu, twórcy strony Będąc Młodym Lekarzem.

Kampania #WspólneŚwięta ma na celu zwrócenie uwagi na samotność osób starszych, które na Święta są porzucane przez rodziny w szpitalach. Mówimy głośno o tym problemie, poszukując rozwiązań.

Podczas spotkania 17 grudnia zaprezentujemy zrealizowane przez nas filmy. Pierwszy, składający się z wypowiedzi młodych lekarzy i lekarzy seniorów dostępny jest tutaj. Drugi film, zawierający m.in. poruszające i szczere wypowiedzi dzieci o ich babciach i dziadkach, będzie miał premierą w czasie śniadania prasowego.

………………………………………………………………………………………………

Kampanię #Wspólne Święta pod hasłem „Buduj więzi – Święta spędź z bliskimi” organizuje Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. Partnerem trzeciej odsłony akcji jest Miasto Stołeczne Warszawa. Włączają się w nią także inne Izby Lekarskie. W szpitalach i przychodniach na terenie województwa mazowieckiego od 12 listopada rozwieszane są plakaty z nazwą i hasłem kampanii. W wersji elektronicznej od 16 grudnia wyświetlane będą na ekranach w środkach warszawskiej komunikacji miejskiej.

10 grudnia wraz z przedstawicielami m. st. Warszawy, które włączyło się w tą edycję, odwiedziliśmy Dzienny Dom Opieki Medycznej (Warszawa Wawer, ul. Begonii 10). Wizyta w takim miejscu to przełamywanie tabu. Tego rodzaju placówki mogą stanowić bowiem wyjście z sytuacji, gdy samodzielna całodobowa opieka nad seniorem nie jest możliwa.

………………………………………………………………………………………………….

Spotkałeś się kiedykolwiek z sytuacją, gdy osobę starszą bez wskazań medycznych rodzina porzuca w szpitalu na czas Świąt? Niemal każdy lekarz był świadkiem takich smutnych historii. Dlatego zachęcając do zatroszczenia się o swoich bliskich i okazania im serdeczności, zwłaszcza w Święta, które są szczególnym czasem w roku, organizujemy kampanię „Wspólne Święta” pod hasłem „Buduj więzi – Święta spędź z bliskimi”.

Święta to wyjątkowy czas, który powinien być wypełniony miłością, w którym każdy z nas powinien mieć prawo czuć się kochanym i potrzebnym. Niekiedy wystarczy już sama obecność. Zostawianie bliskich na Święta w szpitalu bywa spowodowane egoizmem, bezsilnością, trudną sytuacją. Niezależnie od przyczyn, warto zastanowić się nad skutkami, wyobrazić sobie emocje z jakimi zmaga się osoba spędzająca Święta w szpitalu, odtrącona przez dzieci, wnuki, krewnych. Święta, a nie jakiekolwiek inne dni w roku… Szpital nie jest rozwiązaniem, powinni przebywać w nim tylko Ci, który wymagają hospitalizacji wyłącznie z powodów medycznych. A niemal każdy lekarz był świadkiem takich smutnych historii.

W kampanii społecznej zwracamy się nie tylko do bliskich pacjentów, próbując wywołać refleksję. Zwracamy się do każdego. Bo niemal każdy zna rodzinę, gdzie np. opieka nad seniorem bywa trudna z uwagi na niepełnosprawność seniora, wyczerpanie opiekuna czy szereg jego innych obowiązków. Warto zapytać sąsiada, znajomego, czy można jakoś pomóc, choćby spędzając z takim seniorem trochę czasu, w którym opiekun mógłby zrobić świąteczne zakupy, załatwić swoje sprawy lub zwyczajnie odpocząć. Niekiedy mały gest, zwykła życzliwość okazuje się czymś ważnym i wielkim, czymś co może wpłynąć na przebieg zdarzeń.

Przypominamy, że życzliwość i serdeczność to najlepsze prezenty, jakie można dać innym na Święta.

……………………………………………………………………………………………….

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie