30 stycznia 2020

E-skierowanie – kolejny krok na drodze cyfryzacji e-zdrowia

Wdrożenie e-recepty stało się faktem. Od początku stycznia br. – poza nielicznymi wyjątkami – może być ona wystawiana wyłącznie w postaci elektronicznej. To jednak nie koniec zmian, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Trwa projekt wdrożenia e-skierowania, które stanie się obowiązkowe od 8.01.2021 r.

Jakie zmiany wprowadzi e-skierowanie?

 1. Brak konieczności dostarczenia skierowania w ciągu 14 dni od dnia zapisania się w podmiocie. Można to zrobić podając telefonicznie 4 cyfrowy kod + numer PESEL pacjenta.
 2. Brak możliwości podwójnego zapisu na to samo świadczenie (to samo oznacza takie same wartości: imię i nazwisko pacjenta, miejsca realizacji, rozpoznanie na podstawie kodu ICD-10, część ciała (jeśli dotyczy)
 3. Zwiększone bezpieczeństwo – e-skierowania nie można zgubić.
 4. Możliwość śledzenia historii leczenia w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl)
 5. Wyjątki od wystawiania e-skierowań
  1. Brak dostępu do systemu e-zdrowie (P1)
  2. Dotychczasowe świadczenia niewymagające skierowań
 6. Wydruk informacyjny e-skierowania (pod warunkiem podpisania go przez lekarza) będzie w okresie przejściowym, tj. do 7.01.2021, tradycyjnym skierowaniem papierowym. Oznacza to, że będzie można je zrealizować w każdej placówce (także tej, która nie ma jeszcze funkcjonalności e-skierowania).

Jak rozpocząć pracę z e-skierowaniem?

 1. Podmiot, który podłączył się do systemu P1 przy okazji wdrożenia e-recepty, nie musi robić nic nowego – obecne certyfikaty są ważne.
 2. Aby rozpocząć korzystanie z e-skierowania, podmiot powinien posiadać oprogramowanie zaktualizowane o moduł e-skierowania. Zapytaj swojego dostawcy czy już oferuje e-skierowanie.
 3. Aktualna lista placówek wystawiających i/lub realizujących e-skierowania jest dostępna na stronie:

https://www.csioz.gov.pl/e-zdrowie-p1/e-skierowanie/

 1. Praktyka lub podmiot, który korzysta już jedynie z systemu gabinet.gov.pl, ma już dostępną funkcjonalność wystawiania i pobierania do realizacji e-skierowań.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie