10 lutego 2020

O działaniach dla lekarzy i pacjentów podczas spotkania z rzecznikiem praw obywatelskich

Polityka senioralna, problemy w psychiatrii dziecięcej, bolączki ochrony zdrowia wymagające pilnych reakcji i wciąż bagatelizowana kwestia czasu pracy lekarzy – to tematy, wobec których nie pozostajemy bierni. O projektach, jakie zamierzamy wprowadzać w życie, rozmawialiśmy w piątek w naszej izbie z rzecznikiem praw obywatelskich.

Rzecznikowi praw obywatelskich Adamowi Bodnarowi przedstawiliśmy nowe pomysły dotyczące m.in. ułatwień dla opiekunów osób starszych. Pomysły te wiążą się z realizowaną przez Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie kampanią społeczną #WspólneŚwięta, nagłaśniającą problem samotności osób starszych i ich opiekunów. Biuro RPO włączyło się w grudniową edycję naszej akcji.

Kluczowy temat, który poruszyliśmy, a który w przekazach medialnych i publicznych dyskusjach spychany jest na margines, to czas pracy lekarza oraz obciążenia niepodlegające standardowym normom. – Kilkunastogodzinne dyżury odbijają się negatywnie nie tylko na lekarzach. W przypadku przeciążenia pracą większe jest ryzyko popełnienia błędu medycznego. Warunki leczenia pacjentów mogą się zmienić jedynie dzięki zmianom systemowym, czego domaga się środowisko lekarskie. Są regulacje dla kierowców czy pilotów określające maksymalną długość pracy za kierownicą, za sterami oraz konieczne przerwy. Są normy dla pracowników biurowych, fizycznych, określa się ile kilogramów mogą dźwigać pracownicy, reguluje inne problematyczne kwestie. Tymczasem tryb, w jakim pracują lekarze, tak naprawdę bez podstawowych standardów, po prostu przeraża. To szkodzi zarówno nam, jak i pacjentom – podkreśla prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski. – Pracujemy nad pismami dotyczącymi norm dla lekarzy, które skierujemy do różnych krajowych i międzynarodowych instytucji oraz organizacji.

Ponadto podczas spotkania skupiliśmy się na dramatycznej sytuacji psychiatrii dziecięcej i konieczności pilnych reakcji. Przedyskutowaliśmy również szereg spraw, do których odnosimy się w postulatach w ramach kampanii społecznej Narodowy Kryzys Zdrowia pod hasłem „Polska to chory kraj, ale wspólnie możemy go uleczyć”. Przybliżyliśmy RPO plany kolejnych kroków związanych z akcją. Rzecznik praw obywatelskich odniósł się ze zrozumieniem do naszego punktu widzenia. Są obszary, w których możliwa jest współpraca i wsparcie.

Na zaproszenie prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasza Jankowskiego naszą izbę odwiedzili RPO Adam Bodnar wraz z zastępcą Maciejem Taborowskim. Na spotkaniu z ramienia izby, oprócz prezesa, obecni byli Piotr Pawliszak (zastępca sekretarza ORL w Warszawie, przewodniczący Zespołu ds. Reformy Systemu Zgłaszania i Rejestrowania Zdarzeń Niepożądanych i Szkód w Ochronie Zdrowia w NRL), Renata Jeziółkowska (rzecznik prasowy OIL w Warszawie, redaktor naczelna miesięcznika OIL w Warszawie „Puls”), Patrycja Magusiak (asystentka Prezesa ORL w Warszawie).

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie