2 marca 2020

Konferencja stomatologów dziecięcych

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski i wiceprezes Dariusz Paluszek uczestniczyli w otwarciu V Konferencji Stomatologii Dziecięcej. Witając zaproszonych gości, prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, podziękowała przedstawicielom izby za pomoc w organizacji konferencji i dotychczasową współpracę, a także wyraziła nadzieję na dalsze wspólne, owocne działania.

Jesteście dużą, silną częścią naszego samorządu, chcemy dzisiaj słuchać państwa głosu. OIL w Warszawie to również państwa miejsce – mówił na forum prezes Łukasz Jankowski, przypominając, że lekarze dentyści stanowią ponad 20 proc. członków izby. – Cieszę się na bardzo dobrą współpracę z prof. Dorotą Olczak-Kowalczyk. Dziękuję za to, co już udało się wspólnie wypracować, a nie udałoby się bez naszego izbowego lidera dr. Dariusza Paluszka. Dziękuję mu za zaangażowanie.

Prezes Jankowski zaprosił zebranych do współpracy w zakresie edukacji i profilaktyki. – Mam nadzieję, że jeżeli pojawią się problemy, a raczej pomysły, będziecie państwo wiedzieli, że na ul. Puławską 18 można się zgłosić. Sporo inicjatyw przed nami.

Konferencja Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej poświęcona była najważniejszym problemom pedodoncji. W programie nie zabrakło wykładów na temat leczenia próchnicy.

Prof. dr hab. n. med.  Elżbieta Mierzwińska-Nastalska, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreśliła zaangażowanie PTSD w walce z próchnicą u dzieci w Polsce. Podała konkretne przykłady: opracowane zalecenia dietetyczne, program profilaktyki fluorkowej, a także działania w ramach Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (Alliance for a Cavity-Free Future – ACFF).

O tym, jak ważna dla zdrowia dziecka jest współpraca pedodontów z pediatrami, mówiła prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii. Zaapelowała o wprowadzenie do programu specjalizacyjnego z pediatrii obowiązkowego jednodniowego kursu ze stomatologii dziecięcej. Zaproponowała również zmianę w Książeczce Zdrowia Dziecka – wpisanie do niej przynajmniej jednej obowiązkowej wizyty u stomatologa. Prof. Jackowska wyraziła zadowolenie, że na sali są przedstawiciele OIL w Warszawie, gdyż wprowadzanie zmian wymaga współpracy konsultantów, członków towarzystw naukowych i samorządu lekarskiego.

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie była partnerem konferencji. Komisja ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie uruchomiła w kuluarach punkt informacyjny, w którym można było zapoznać się m.in. z ofertą szkoleniową izby. Dużym zainteresowaniem cieszyły się materiały informacyjne o VI Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych.

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie