4 marca 2020

Prezes ORL w Warszawie gościem audycji „Onet Opinie”

Renata Kim z Onet: Czy należy dziś bać się koronawirusa?

Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie:

Rozumiem te obawy i sam stykam się z wieloma pytaniami. W czasie gdy pacjenci starają się przygotować do rozsiewu epidemii, która jest teraz na świecie, zwracam uwagę, że dzień każdego lekarza wygląda tak, jak wyglądał dotychczas. My lekarze chodzimy do pracy. Staramy się każdego dnia odpowiadać na pytania, które się pojawiają, uspokajać naszych pacjentów, doradzać im, ale też codziennie sprawdzać nowe wytyczne, by być lepiej przygotowanym (…).

Czy my wszyscy w obliczu tego zagrożenia zdamy test jako społeczeństwo – jak zachowamy się wiedząc, że jest pierwszy przypadek koronawirusa i on dotknął naszego sąsiada, który właśnie wrócił z Włoch, albo dziecka, które chodziło do przedszkola z naszym dzieckiem. Każdy nas dziś musi zadać sobie takie pytanie i znaleźć odpowiedź, że zachowamy się po ludzku, będziemy spieszyć z pomocą, nie będziemy panikować, będziemy po prostu dążyć do tego, żeby to zagrożenie nie rozprzestrzeniało się – przy zaufaniu do służb medycznych, do pracowników medycznych, którzy robią wszystko i będą robić wszystko dla bezpieczeństwa pacjentów (…).

System składa się z kilku elementów. System to z jednej strony lekarze, sprzęt, procedury i finansowanie. Ze strony środowiska lekarskiego trzeba powiedzieć, że jesteśmy cały czas z naszymi pacjentami, niezależnie od koronawirusa. I lekarze dzisiaj dają z siebie wszystko, tak jak dawali kilka dni temu i tak jak będą dawać (…).

Źródło.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie