2 kwietnia 2020

Koronawirus: nieprawidłowości w procedurach można zgłaszać pod nową infolinię NFZ

Z uwagi na ogrom zgłoszeń o różnego rodzaju nieprawidłowościach trafiających do działającego w OIL w Warszawie Rzecznika Praw Lekarza, nasza izba zwracała się do Narodowego Funduszu Zdrowia, by ten uruchomił specjalną infolinię, pod którą będzie można również bezpośrednio zgłaszać problemy. Numer tel. (22) 574 99 03 działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Uruchomiony 2 kwietnia numer przeznaczony jest dla m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Jak podkreśla NFZ, infolinia służy do zgłaszania sygnałów dotyczących nieprawidłowości związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem, a wszystkie zgłoszenia będą analizowane i wyjaśniane w ścisłej współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia.

Nieprzestrzeganie procedur przez podmioty lecznicze szczególnie podczas epidemii jest ogromnym problemem i stwarza zagrożenie dla personelu medycznego, a tym samym dla naszych pacjentów. Problem ten, tak bardzo widoczny na poziomie m.in. szpitali, wynika z wad systemowych, chaosu w odgórnych wytycznych i przepisach prawa. Należy głośno o tym mówić i zgłaszać każdy przypadek nieprawidłowości. Im więcej narzędzi, tym te zgłoszenia mogą być skuteczniejsze. Dlatego, dla dobra leczących i leczonych, zachęcam do korzystania z nowej infolinii i uświadamiania w ten sposób NFZ skali naruszeń. Niezmiennie można kontaktować się z Rzecznikiem Praw Lekarza, zwłaszcza, gdy lekarz woli zachować całkowitą anonimowość – powiedział prezes ORL Łukasz Jankowski.

Członkowie naszej izby nieprawidłowości mogą zgłaszać do Rzecznika Praw Lekarza pod adres e-mail: rzecznikprawlekarza@oilwaw.org.pl, bądź telefonicznie. W przypadku pytań i wątpliwości prawnych można kontaktować się także z działającym w OIL w Warszawie biurem „Prawnik dla Lekarza”: prawnikdlalekarza@oilwaw.org.pl, 728 988 518.

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie