20 kwietnia 2020

Mazowsze: Mapa braków w środkach ochronnych

Do naszej izby wciąż płyną zgłoszenia dotyczące zapotrzebowania na niezbędne środki ochrony osobistej dla medyków. Pod koniec marca ruszyła współorganizowana przez nas zbiórka. Nieustannie do siedziby izby zgłaszają się darczyńcy – m.in. osoby szyjące maseczki czy drukujące przyłbice. Na podstawie sygnałów do OIL w Warszawie – ze szpitali, oddziałów szpitalnych i od lekarzy – stworzyliśmy aktualną mapę obrazującą braki.

Obecnie medykom przekazujemy sprzęt, który dostarczają nam darczyńcy. Staramy się w miarę możliwości uzupełniać nim zgłaszane nam braki. Większość szpitali i placówek leczniczych pozyskuje część środków także bezpośrednio od darczyńców zaopatrujących medyków na własną rękę. Czekamy na informacje od Naczelnej Izby Lekarskiej w sprawie podziału środków dostarczanych z Chin. Kluczowa w dystrybucji będzie kwestia czy sprzęt trafi do szpitali i lekarzy bezpośrednio, czy tylko do szpitali. Gdy pojawią się szczegóły od NIL, będziemy informować na naszej stronie internetowej.

Pod koniec ubiegłego tygodnia skontaktowaliśmy się ze wszystkimi zgłaszającymi braki poprzez formularz na stronie izby od początku trwania akcji i okazało się, że tylko 3 zgłoszenia są nieaktualne. W sumie na mapie znajduje się 147 punktów.

– Zgłoszenia dotyczą najczęściej maseczek i przyłbic – w każdych ilościach. Często zgłoszeń uwzględniających konkretne liczby nie bylibyśmy w stanie zaspokoić nawet przekazując wszystko co dotychczas do nas trafiało. Przykład z wczoraj – Ożarów Mazowiecki i prośba o 1 tys. kombinezonów, 20 tys. maseczek „chirurgicznych”, 5 tys. masek FFP2, 150 szt. gogli i 150 przyłbic… Pomoc darczyńców jest ogromna i cenna, ale bardzo trudne jest dla nas, że nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich pilnych próśb. Jako lekarze, wiemy, jak wielkie są potrzeby i jak bardzo niezbędny jest sprzęt w skutecznej walce z koronawirusem. Trzeba też zwrócić uwagę, że sprzęt jest teraz potrzebny szczególnie w ogniskach, które są poza szpitalami jednoimiennymi i oddziałami zakaźnymi. Potrzebujące są oddziały niezakaźne, poradnie, przychodnie, gabinety dentystyczne – powiedział prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Szczegółowe informacje o trwającej zbiórce środków ochrony osobistej.

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie