12 maja 2020

Tarcza PFR

Polski Fundusz Rozwoju uruchamia Tarczę Finansową PFR dla Firm i Pracowników – nowy program pomocowy w ramach Tarczy Antykryzysowej skierowany do ponad 670 tys. polskich przedsiębiorstw, również tych prowadzonych przez lekarzy.

 

Choć podstawowe kryterium ubiegania się o środki jest podobne jak w przypadku Tarczy organizowanej przez ZUS i Urzędy Pracy (spadek obrotów o 25% w jednym miesiącu w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego), należy zwrócić uwagę:

że całość organizuje PFR – Polski Fundusz Rozwoju – spółka akcyjna,  a wsparcie polega na subwencjach udzielanych:

    • mikroprzedsiębiorstwom zatrudniającym na umowę o pracę przynajmniej 1 pracownika – w wysokości zależnej od liczby tych pracowników,
    • małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom – w wysokości 4%,6% lub 8% rocznego obrotu (w zależności od skali spadku obrotów).

że wyższa może być realna kwota uzyskanych środków, niż to miało miejsce w Tarczy ZUS.

    • subwencje są zaprojektowane na 12 miesięcy i po tym okresie, jeśli beneficjent wypełni opisane w warunkach Programu kryteria – subwencja będzie częściowo umarzana (maksymalnie do 75%, w zależności od stopnia utrzymania zatrudnienia).

Skorzystanie z elementów Tarczy dystrybuowanych przez ZUS i Urzędy Pracy nie wpływa na prawo przedsiębiorcy do skorzystania z Programu PFR.

W przewodniku przejrzyście opisano zasady programu, kwoty bazowe, warunki przyznania subwencji i ich umarzania:

Przewodnik dla mikro, małych i średnich firm po tarczy finansowej PFR

Finansowanie dla mikrofirm i MŚP opiera się na nieoprocentowanych subwencjach finansowych, dostępnych w bankach komercyjnych i spółdzielczych, które przystąpiły do programu.

Strona PFR z linkami do stron bankowych (wniosek o subwencję składać się będzie za pośrednictwem banku)

Celem Regulaminu jest przedstawienie podstawowych zasad, na jakich PFR rozpoznaje Wnioski o udzielenie Finansowania Programowego.

Regulamin ubiegania się o udział w programie rządowym

Więcej informacji.

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie