25 maja 2015

Andrzej Duda o ochronie zdrowia

Wstępne wyniki wyborów pokazują, że Prezydentem RP na najbliższych pięć lat zostanie Andrzej Duda – kandydat zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość. W kampanii prezydenckiej opowiedział się za likwidacją NFZ i finansowania jednostek ochrony zdrowia z budżetów wojewodów.

Pewne jest, że w kampanii wyborczej do parlamentu ochrona zdrowia będzie jednym z najistotniejszych tematów, natomiast w kampanii prezydenckiej o systemie opieki zdrowotnej nie było zbyt wiele. Było to pewnie podyktowane faktem, że prezydent, choć posiada prawo do inicjatywy ustawodawczej i podpisuje, bądź nie, uchwalone przez parlament ustawy, to reformowanie i zarządzanie ochroną zdrowia nie jest jego domeną; to zadanie rządu.

Temat zdrowia nie został jednak całkiem pominięty.

W swoistym credo na oficjalnej stronie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy, możemy przeczytać następujący postulat: Odejście od kryterium zysku w służbie zdrowia – lekarze mają leczyć, a nie liczyć. Fatalna instytucja jaką jest NFZ powinna być zlikwidowana.

O zamiarze likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia Duda mówił także tuż przed drugą turą wyborów w Katowicach.

– Ten temat nie pojawia się po raz pierwszy w publicznej debacie, bo NFZ to instytucja wyjątkowo skompromitowana i negatywnie zasłużona, jeśli chodzi o ochronę zdrowia w Polsce. Politycy Platformy Obywatelskiej, a także minister Bartosz Arłukowicz, obiecywali wcześniej, że zajmą się wprowadzaniem zasadniczych zmian, ale skończyło się, jak to zwykle bywa, na pustych obietnicach – powiedział Duda dziennikarzom.

Zapowiedział ponadto, że poparłby przeniesienie finansowania ochrony zdrowia z budżetów wojewodów.

To pomysł tożsamy z postulatami zawartymi w programie PiS, datowanym na 2014 rok. Partia ta zamierza, o ile dojdzie do władzy, likwidację NFZ oraz planowanie wydatków na służbę zdrowia w budżecie państwa. Planowaniem podziału tych środków pomiędzy województwa miałoby zając się Ministerstwo Zdrowia. Tym samym PiS chce powrócić do budżetowego systemu opieki zdrowotnej.

A co ze zwiększeniem bądź nie nakładów na opiekę zdrowotną?

Po dokonaniu reorganizacji systemu opieki zdrowotnej i zmianie finansowania na budżetowy zwiększymy stopniowo nakłady na służbę zdrowia, tak, aby osiągnęły one poziom średniej europejskiej – czytamy w programie zatytułowanym zresztą Zdrowie Rodzina Praca.

Andrzej Duda być może zdaje sobie sprawę z niesłychanego skomplikowania systemu opieki zdrowotnej. Świadczy o tym jego wypowiedź do protestujących w Krakowie pielęgniarek: Problemów służby zdrowia jest tyle, że w zasadzie nie wiadomo, od której strony się do tego zabrać. Natomiast mam pełną świadomość, że pań problem jest dzisiaj, obok problemów pacjentów, problemem chyba najpoważniejszym. Dlatego że jest to kwestia, mówiąc krótko, zanikającego w Polsce zawodu.  

Pielęgniarki nie przyjęły jego słów z zaufaniem.

W Ogólnopolskim Komitecie Poparcia Andrzeja Dudy znaleźli się lekarze: chirurg prof. Krzysztof Bielecki, pulmonolog dr Szczepan Cofta, kardiolog prof. Stefan Grajek, ginekolog prof. Bogdan Chazan, diabetolog prof. Leszek Czupryniak, chirurg prof. Zygmunt Mackiewicz, kardiochirurg dr Grzegorz Religa, reumatolog prof. Stanisław Sierakowski, kardiolog prof. Władysław Sinkiewicz, onkolog prof. Jan Walewski, pediatra dr Andrzej Wojtyła, pediatra.

Justyna Wojteczek

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie