19 stycznia 2021

Podstawy inwazyjnej wentylacji mechanicznej w COVID-19 (kursy instruktażowe)

Trwająca pandemia COVID-19 oraz związana z nią sytuacja pracowników ochrony zdrowia skłoniła prof. Wojciecha Szczeklika i lek.  Macieja Mikiewicza do podjęcia działań na rzecz wsparcia Koleżanek i Kolegów walczących z wirusem na pierwszej linii frontu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przygotowali dwa krótkie filmy dotyczące inwazyjnej wentylacji mechanicznej płuc pacjentów z ARDS w przebiegu COVID-19.

Choć jest to tylko wprowadzenie do tematu, autorzy mają nadzieję, że taki sposób prezentacji ułatwi prawidłowe prowadzenie wentylacji mechanicznej przez pracowników ochrony zdrowia, którzy na co dzień nie zajmują się respiratoroterapią w sytuacji, gdy będzie to konieczne.

Kurs uzyskał honorowy patronat Krajowego Konsultanta w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii – prof. Radosława Owczuka oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Partnerem merytorycznym projektu jest Polski Instytut Evidence Based Medicine (PIEBM).

Poniżej umieszczamy linki do filmów, które zostały umieszczone na otwartym kanale YouTube.

 Podstawy inwazyjnej wentylacji mechanicznej w COVID-19 cz. 1

1.       Kryteria rozpoznania ARDS.
2.       Wskazania do intubacji pacjenta.
3.       Rozpoczęcie wentylacji inwazyjnej z uwzględnieniem podłączenia pacjenta do respiratora oraz ustawienia właściwych, wstępnych parametrów wentylacji.

Podstawy inwazyjnej wentylacji mechanicznej w COVID-19 cz. 2

4.       Dostosowywanie parametrów wentylacji w trakcie prowadzenia terapii.
5.       Podstawy analgosedacji.

Autorzy: 

prof. Wojciech Szczeklik

lek. Maciej Mikiewicz

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie