1 lutego 2021

Dodatki covidowe dla medyków, liczby zachorowań i zgonów – dane od NFZ i MZ

158,5 mln zł – taką kwotę podał Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ w odpowiedzi na pismo prezesa ORL w Warszawie z pytaniem o środki wydane na dodatki covidowe od maja do grudnia. Według statystyk upublicznionych przez Ministerstwo Zdrowia od początku pandemii w Polsce zakażenie SARS-CoV-2 wykryto w sumie u 90 302 medyków.

Z uwagi na liczne pytania od lekarzy, którzy pomimo pracy z pacjentami chorymi na COVID-19 nie otrzymali tzw. dodatków covidowych, prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski zwrócił się do Mazowieckiego OW NFZ z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej. Otrzymaną odpowiedź zamieszczamy poniżej:

Szanowny Panie Prezesie,

w odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej z dnia 11 stycznia 2021 r. (data wpływu do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – 11 stycznia 2021 r.), Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia uprzejmie informuje, iż środki finansowe na pokrycie kosztów dodatkowego wynagrodzenia za pracę w związku ze zwalczaniem COVID-19 przekazuje podmiotom leczniczym na terenie województwa mazowieckiego zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia. Szczegółowe informacje dotyczące wysokości kwot przekazywanych poszczególnym podmiotom leczniczym, we wskazanych okresach, przedstawia załącznik do niniejszego pisma.

Jednocześnie Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wskazuje, iż wypłata dodatkowych środków finansowych dla pracowników medycznych mających bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARSCoV-2 realizowana jest na podstawie umowy, po przesłaniu przez podmioty lecznicze oraz zweryfikowaniu przez Oddział niezbędnych, kompletnych dokumentów za poszczególne miesiące, stanowiących podstawę do przekazania środków pieniężnych.
Wykaz podmiotów, które otrzymały środki na dodatkowe wynagrodzenia dla persolenu medycznego walczącego na pierwszej linii frontu z koronawirusem (do pobrania poniżej).

Z kolei z danych Ministerstwa Zdrowia udostępnionych Polskiej Agencji Prasowej wynika, iż koronawirus w Polsce przyczynił się do śmierci: 74 lekarzy, 63 pielęgniarek, 2 diagnostów laboratoryjnych, 12 dentystów, 5 farmaceutów, 6 ratowników medycznych  i 4 położnych.

Statystyki pokazują, że od początku pandemii w Polsce zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u 21 668 lekarzy, 1717 diagnostów laboratoryjnych, 54 264 pielęgniarek, 5145 położnych, 3167 ratowników medycznych, 2043 dentystów i 2298 farmaceutów (stan na dzień 27.01.2021).

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie