3 czerwca 2015

Warszawa potrzebuje jeszcze jednego ośrodka pediatrycznego z SOR

– To niedopuszczalne, by w niemal 3-milionowej aglomeracji, jaką jest Warszawa, był tylko jeden pełnoprofilowy szpital przyjmujący dzieci z urazami wielonarządowymi – szpital przy ul. Niekłańskiej  – powiedziała Prezydium ORL w Warszawie kandydatka na konsultant wojewódzką w dziedzinie chirurgii dziecięcej dla Mazowsza dr hab. Beata Jurkiewicz.

Prezydium udzieliło jej 3 czerwca br. rekomendacji na tę funkcję. Ponadto zadecydowało o przekazaniu kwoty 5 tys. zł na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu i wysłuchało informacji wiceprezesa ORL Konstantego Radziwiłła na temat stanowiska CPME dot. tzw. medycyny alternatywnej w kontekście praktyki lekarskiej.

Beata Jurkiewicz zadeklarowała, że będzie się starać przekonać do utworzenia jeszcze jednego ośrodka, który będzie mógł przyjmować dzieci z urazami wielonarządowymi. Obecnie w Warszawie działa tylko jeden taki ośrodek – szpital przy ul. Niekłańskiej.

Pani doktor ubolewała, że nie ma wielu chętnych na specjalizowanie się w dziedzinie chirurgii dziecięcej.

– Na Mazowszu przyznano dziewięć rezydentur na tę specjalizację. Zgłosiły się zaledwie trzy osoby – powiedziała.

O pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi zwrócił się do Izby pochodzący z Nepalu lekarz, przewodniczący Stowarzyszenia Nepalczyków w Polsce i szef Koła Lekarzy Cudzoziemców przy Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej dr Bodha Raj Subedi. Kilka izb okręgowych także wsparło jego inicjatywę.

Konstanty Radziwiłł zaapelował o zapoznanie się ze stanowiskiem Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich (CPME) w sprawie komplementarnych i alternatywnych metod leczenia. Podkreśla się w nim, że metody te nie są medycyną, a wszędzie tam, gdzie  są stosowane, lekarze muszą informować pacjentów o ich charakterze i zagrożeniach, które są z nimi związane.

jw

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie