8 czerwca 2015

MZ przekazało do konsultacji projekty zmian w pakiecie onkologicznym

Więcej specjalistów będzie mogło zasiadać w konsyliach – przewidują projekty rozporządzeń przekazanych przez resort zdrowia do konsultacji. Projekty określają też zasady udzielania świadczeń pacjentom, u których diagnoza onkologiczna jest możliwa wyłącznie w wyniku operacji.

Przygotowane rozporządzenia to wynik pierwszych ocen pakietu onkologicznego, których dokonano w połowie kwietnia. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział wówczas wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu pakietu.

Projekty przygotowane przez MZ zakładają m.in. zmiany w składzie wielodyscyplinarnego zespołu terapeutycznego powołanego w przypadku leczenia nowotworów układu krwiotwórczego lub układu chłonnego u dzieci lub dorosłych. Założono np., że w przypadku leczenia niektórych typów nowotworów u dzieci zamiast specjalisty z zakresu chirurgii dziecięcej będzie mógł uczestniczyć chirurg szczękowo-twarzowy lub stomatologiczny.

W przypadkach, gdy rozpoznanie onkologiczne może być przeprowadzone jedynie w wyniku zabiegu diagnostyczno-leczniczego, zabieg taki będzie musiał być wykonany w ciągu 28 dni od dnia umieszczenia pacjenta na liście oczekujących na udzielenie świadczenia. W tym samym terminie ma zostać zwołane konsylium oraz ustalony sposób leczenia.

Zmieni się także wzór karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Uwzględniono w niej m.in., że karta będzie mogła zostać wydana przez lekarza udzielającego świadczeń szpitalnych, w przypadku gdy nowotwór złośliwy został potwierdzony po wykonaniu zabiegu diagnostyczno-leczniczego.

Nową kartę będzie mógł wydawać również lekarz udzielający świadczeń z zakresu profilaktycznych programów zdrowotnych. Na sporządzenie karty DiLO lekarze będą mieli 3 dni od daty decyzji o jej wystawieniu.

Planowane zmiany mają wejść w życie 1 sierpnia br. Uwagi do trzech projektów rozporządzeń w trybie konsultacji publicznych można zgłaszać do 1 lipca.

Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem tego roku, by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów złośliwych. W tym celu m.in. wystawia się pacjentom kartę DiLO. Pacjenci z „zieloną kartą” są zapisywani do odrębnej, szybszej kolejki np. do diagnostyki, aby nie czekali w kolejce razem z pacjentami nieonkologicznymi.

Z danych przekazanych PAP przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że do 2 czerwca br. karty DiLO otrzymało ponad 123 tys. osób. Połowę kart wystawiono w szpitalach (61,8 tys.). Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej wystawiły 36,3 tys. kart, a przychodnie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – 25,3 tys.

Pakiet krytycznie ocenia m.in. Naczelna Rada Lekarska. Jej prezes Maciej Hamankiewicz złożył w połowie kwietnia wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych jego rozwiązań. Jego zdaniem, pakiet zdezorganizował system ochrony zdrowia.

W Polsce odnotowywanych jest rocznie ok. 140,5 tys. rozpoznań zachorowań na nowotwory. Wydatki na onkologię to ok. 6,3 mld zł rocznie, co stanowi ok. 6 proc. całkowitych wydatków na zdrowie. ozk/ as/

PAP 24_24

 

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie