25 lutego 2021

Apel Prezydium ORL do Ministerstwa Zdrowia w sprawie części ustnych i praktycznych Państwowych Egzaminów Specjalizacyjnych

APEL

PREZYDIUM OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W WARSZAWIE

Z DNIA 25 LUTEGO 2021 ROKU

do Ministra Zdrowia w sprawie części ustnych i praktycznych Państwowych Egzaminów Specjalizacyjnych

 

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, na podstawie dostępnych danych dotyczących stałego trendu wzrostowego w zakresie liczby zakażeń SARS-CoV-2, apeluje do Ministra Zdrowia o pilne podjęcie decyzji dotyczącej odwołania części ustnych i praktycznych Państwowych Egzaminów Specjalizacyjnych w sesji wiosennej 2021.

Zwracamy uwagę, iż wydarzenia te mają charakter ogólnopolski, związane są z migracją osób zdających pomiędzy województwami, tym samym nie jest możliwe zastosowanie podejścia „regionalnego”. Ponadto, szczepienia lekarzy, choć zmniejszają ryzyko zachorowania, nie wykluczają możliwości transmisji zakażeń przez lekarzy, co wobec niskiego stanu wyszczepienia populacji ogólnej rodzi duże ryzyko dalszego wzrostu zakażeń.

Mając na uwadze doświadczenia poprzednich dwóch sesji egzaminacyjnych, podkreślić należy, że odwlekanie decyzji o ewentualnym odwołaniu egzaminów ustnych i praktycznych do samego końca jest niedopuszczalne i generuje dodatkowy stres u zdających oraz utrudnia organizację pracy (w tym ułożenie harmonogramu dyżurów) w jednostkach zatrudniających tych lekarzy. Jednocześnie, wobec braku dostępnych baz pytań oraz liberalizacji wymagań wobec lekarzy z tzw. państw trzecich, naciski na przeprowadzenie części ustnych i praktycznych (obok części testowych) wobec polskich lekarzy postrzegamy jako niekonsekwentne.

 

 

Sekretarz

Okręgowej Rady Lekarskiej

w Warszawie

(-) lek. Marta Moczydłowska

Wiceprezes

Okręgowej Rady Lekarskiej

w Warszawie

(-) dr n. med. Jarosław Biliński

 

 

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie