22 kwietnia 2021

Ministerstwo Zdrowia interweniuje ws. wolontariatów po zgłoszeniu Rzecznika Praw Lekarza

W związku z interwencją lek. dent. Moniki Potockiej, rzecznika praw lekarza OIL w Warszawie Ministerstwo Zdrowia wzywa do wyjaśnień jedną z placówek medycznych, która nie aneksowała umów lekarzom odbywającym specjalizację w trybie wolontariatu. Obowiązek taki nakłada na pracodawców nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z 2020 roku., zgodnie z którą wolontariat należy zastąpić umowami uwzględniającymi wynagrodzenie za pracę.

Na początku kwietnia Rzecznik Praw Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie przesłała do Ministerstwa Zdrowia informację w sprawie nieaneksowania przez placówkę medyczną umów dotyczących 7 lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w trybie wolontariatu. Aneks do umowy powinien określać wysokość wynagrodzenia. Ministerstwo Zdrowia skontaktowało się z placówką oczekując wyjaśnień zaistniałej sytuacji.

„Jednostki szkolące nie uzyskały akredytacji do szkolenia specjalizacyjnego wyłącznie rezydentów. Akredytacja jest przyznawana do prowadzenia szkolenia i szpital ubiegając się o nią obliguje się do wyszkolenia lekarza w określonej dziedzinie medycyny, bez względu czy będzie to rezydent czy lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne w trybie pozarezydenckim. Pragnę dodać, że jednostki szkoleniowe, które nie z winy lekarza będą rozwiązywać umowy cywilnoprawne o szkolenie specjalizacyjne zawarte w myśl art. 16h ust. 2 pkt 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty bądź nie będą przyjmować lekarzy na szkolenie specjalizacyjne zgodnie z ww. artykułem będą miały odebrane miejsca szkoleniowe” – wyjaśnił w piśmie podsekretarz stanu w MZ Maciej Miłkowski.

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie