11 czerwca 2015

Kopacz o in vitro: obiecałam ustawę i jest w Sejmie

Obiecałam ustawę o in vitro i ona jest w Sejmie; mam nadzieję, że prezydent niebawem ją podpisze – tak premier Ewa Kopacz odniosła się w czwartek do wyroku Trybunału UE, który orzekł, że Polska nie wprowadzając przepisów naruszyła dyrektywę ws. komórek ludzkich.

Polska przegrała w czwartek przed Trybunałem UE ws. dyrektywy dotyczącej tkanek i komórek ludzkich. Trybunał uznał, że Polska naruszyła unijną dyrektywę w sprawie jakości tkanek i komórek ludzkich, bo nie wprowadziła odpowiednich przepisów dotyczących komórek rozrodczych, tkanek płodowych i tkanek zarodkowych. Teraz Komisja Europejska będzie monitorować, jak wykonamy wyrok Trybunału – jak i kiedy wdrożymy brakujące przepisy.

Pytana o tę sprawę w Brukseli premier Ewa Kopacz powiedziała, że ona projekt ustawy ws. in vitro obiecała i projekt jest w Sejmie. „Mam nadzieję, że niebawem (ustawa) zostanie podpisana przez pana prezydenta” – podkreśliła.

„To świadczy o tym, że my – przynajmniej koalicja, która zdecydowała się na złożenie projektu w parlamencie – nie chcemy być w ogonie Europy. Chcemy być pełną piersią Europejczykami” – zaznaczyła premier.

W jej ocenie projekt ustawy jest efektem szerokiego konsensusu. „Z jednej strony chcieliśmy spełnić oczekiwania tych, którzy nie mogą mieć dzieci, a z drugiej strony zabezpieczyliśmy do tej pory niezabezpieczone zarodki. Właściwie uwzględniono wszystkie możliwe i dyskutowane aspekty” – tłumaczyła Kopacz.

Dodała, że „jest to ustawa dla tych, którzy chcą”. „Nie zmuszamy nikogo do metody in vitro. Ci, którym sumienie nie pozwala, mogą spokojnie nie korzystać z tej metody” – uznała szefowa rządu.

Sejm w czwartek debatuje nad projektem ustawy dotyczącej metody in vitro. Posłowie rozpatrują poprawki, które zaproponowały komisje pracujące nad projektem ustawy o leczeniu niepłodności.  mce/ mzk/ par/ pro/

PAP 24_24

 

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie