15 czerwca 2015

Arłukowicz podsumował swoją działalność na stanowisku ministra zdrowia

Siedem minut trwała konferencja prasowa ustępującego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, na której przedstawił swoje dokonania. Po wygłoszeniu oświadczenia nie dał możliwości zadawania pytań dziennikarzom.

W ciągu ostatnich 3,5 roku wprowadziliśmy 17 ustaw i 293 rozporządzenia. Wszystkie zmiany miały na celu poprawę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia dla pacjenta – powiedział w piątek ustępujący ze stanowiska minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Podsumowując swoje osiągnięcia w fotelu ministra zdrowia, Arłukowicz wymienił m.in. wprowadzenie pakietu onkologicznego, rządowego programu zapłodnienia metodą in vitro oraz wprowadzenie na listy refundacyjne ponad 4 tys. leków.

„Wprowadziliśmy kilkanaście kluczowych zmian, których celem było to, aby droga pacjenta w systemie była łatwiejsza” – podkreślił.

Poinformował ponadto, że podjął decyzję o wprowadzeniu przepisów, które gwarantują pacjentkom poród bez bólu. „Dzisiaj przekazaliśmy do konsultacji zewnętrznych zarządzenie prezesa (NFZ), w którym finansujemy dodatkowo znieczulenie zewnątrzoponowe. To rzecz niezwykle dla mnie ważna, takie zakończenie całego pakietu opieki nad matką, dzieckiem, pacjentem” – powiedział Arłukowicz.

Wśród zmian wprowadzonych w ostatnich latach Arłukowicz wymienił m.in. pakiet onkologiczny, który zaczął działać z początkiem tego roku. Jak mówił, objętych nim zostało 122 tys. pacjentów, a 98 proc. z nich otrzymało pełną diagnozę w oczekiwanym terminie, czyli dziewięciu tygodni.

„Wprowadziliśmy też 29 nowych leków w leczeniu onkologicznym i przeprowadziliśmy zapowiadane zmiany w pakiecie onkologicznym. Te rozporządzenia są w tej chwili w konsultacjach zewnętrznych” – dodał.

Wśród osiągnięć Arłukowicz wskazał też na rządowy program zapłodnienia metodą in vitro. Podkreślił, że dzięki niemu dotąd urodziło się ponad 2 tys. 100 dzieci. Przypomniał, że jego resort przygotował też zapisy ustawy o leczeniu niepłodności, która jest procedowana w Sejmie i ma być głosowana za dwa tygodnie.

Dodał, że w ciągu ostatnich 3,5 roku na listy refundacyjne wprowadzono ponad 4,4 tys. leków. „152 leki są bez dopłaty pacjenta, 250 leków w programach lekowych bez dopłaty pacjenta, ponad 900 leków z dopłatą ryczałtową 3,20 zł” – powiedział.

Wskazał też na zmiany w systemie lekarza rodzinnego, m.in. wprowadzenie pediatrów do POZ, a także „zwykłe, codzienne uproszczenia dla pacjentów” – np. to, że recepta może być ważna do 12 miesięcy oraz to, że pacjent może ją otrzymać w ramach tzw. wizyty receptowej, dzięki czemu nie musi czekać w kolejce do specjalisty.

Arłukowicz mówił też o zmianach w systemie kształcenia lekarzy i przyznaniu ponad 15,4 tys. miejsc dla młodych, kształcących się lekarzy.

„Kolejne duże zmiany to system dostępu pacjenta do lekarza. Zakończyliśmy okres, w którym pacjent musiał legitymować się dokumentami, żeby skorzystać z pomocy lekarskiej. Poprzez wprowadzenie systemu eWUŚ porada lekarska udzielana jest na podstawie dowodu osobistego i następuje natychmiastowa weryfikacja uprawnień pacjenta do świadczeń medycznych” – podkreślił.

Arłukowicz mówił też o zmianach informatycznych w systemie ochrony zdrowia. „Wprowadzamy elektroniczną receptę, elektroniczne zlecenie na wyroby medyczne, elektroniczną dokumentację medyczną, internetowe konto pacjenta, a także kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Te wszystkie przepisy ujęte są w ustawie, która w tej chwili czeka na rozpatrzenie przez rząd. Zostaną one wprowadzone w życie na przełomie roku 2015 i 2016” – powiedział.

Minister wskazał też na wprowadzenie możliwości bezkosztowego leczenia pacjentów w krajach UE oraz obowiązku informowania przez konsultantów krajowych o ich związkach z firmami farmaceutycznymi.

Wspomniał również o przeniesieniu wyceny świadczeń medycznych z NFZ do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz o wprowadzeniu map potrzeb zdrowotnych, czyli kontraktowaniu świadczeń według zapotrzebowania w danym regionie.

Premier Ewa Kopacz przedstawiła w środę decyzje podjęte w związku z ujawnieniem akt ze śledztwa ws. tzw. afery podsłuchowej i polityczne konsekwencje sprawy prywatnych rozmów ministrów i polityków PO, które zostały podsłuchane i nielegalnie nagrane w warszawskich restauracjach od lipca 2013 r., a upublicznione latem 2014 roku w mediach.

Z funkcji w rządzie zrezygnowały osoby, które – jak mówiła premier – „pojawiają się na taśmach”. Arłukowicz jest jedną z nich.

Dotychczas nie pojawiły się stenogramy czy publikacje nagrań rozmów, w których uczestniczyłby Arłukowicz. Media donosiły, że Arłukowicz był częstym gościem jednej z restauracji, w której dokonywano podsłuchów i nagrywano rozmowy. W czwartek w Sejmie powiedział on dziennikarzom, że „uznał, że taka decyzja będzie właściwa”. mca/ ozk/ akw/ abr/

kj

PAP 24_24

 

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie