15 czerwca 2015

I Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne

Kilkuset uczestników i ponad 20 wykładowców zgromadziły I Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne, które odbyły się w dniach 12-14 czerwca w Serocku. Tematyka wykładów i warsztatów dotyczyła szeregu zagadnień związanych z  pracą dentysty: endodoncji, implantologii, ortodoncji, profilaktyki próchnicy, diagnostyki nowotworów, zagadnień prawnych i marketingowych, a także stanu kręgosłupa i mięśni szkieletowych stomatologów.

FOTORELACJA

W trakcie konferencji odbyło się ponadto posiedzenie Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej.

Spotkania zostały zorganizowane przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady dotyczące anafilaksji. To zrozumiałe, bo każdy dentysta powinien być przygotowany na wstrząs anafilaktyczny u swojego pacjenta. Podczas konferencji można było sobie przypomnieć nie tylko teorię, ale i praktykę postępowania zarówno w sytuacji wstrząsu, jak i innych stanach nagłych – dostępne były fantomy do ćwiczeń.

O stomatologach rzadko się mówi w kontekście wczesnego diagnozowania nowotworów. A mogą odegrać kluczową dla pacjenta rolę jeśli chodzi o nowotwory jamy ustnej. Nie są one bardzo częste, jednak śmiertelność w ich wypadku sięga 2/3 zachorowań. Można ją zmniejszyć, o ile wcześnie się nowotwór wykryje.

O tym, jak sprawdzać, czy nie ma zmian nowotworowych w jamie ustnej, mówiła dr Katarzyna Brus-Sawczuk. Przypominała, że najczęściej nowotwory występują na bocznej powierzchni języka, na wargach i w dalszej kolejności na podniebieniu. – Prowadząc badanie, powinniśmy dokładnie oglądać całą jamę ustną, a także zbadać węzły chłonne w rejonie głowy i szyi – podkreślała.

Samo badanie wizualne, pomimo bardzo dobrego oświetlenia w gabinetach stomatologicznych, jest niewystarczające. Zmiany patologiczne, choć niekoniecznie nowotworowe, pozwalają wykryć fotouczulacze i odpowiednie przyrządy do naświetlania. Potwierdzeniem jest biopsja patologicznej tkanki. – Niestety, wiem, że o nią w warunkach polskich trudno – przyznała dr Brus-Sawczuk.

Zwróciła uwagę, że jama ustna jest dobrym siedliskiem dla działania wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Ten właśnie patogen jest odpowiedzialny za wzrost zachorowań na nowotwory  jamy ustnej, jaki jest obserwowany w ostatnim czasie.

Dr Małgorzata Zadurska uwrażliwiała na to, że warto jest czasem w okresie rozwojowym, choć nie wcześniej niż w 6. r. ż., skierować dziecko na zdjęcie pantomograficzne, z uwagi na to, że pozwoli wcześnie wykryć nieprawidłowe stany w wyrzynającym się uzębieniu stałym.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady: dr Elżbiety Puacz (mikrobiologa) na temat antybiotykoterapii w gabinecie stomatologicznym, dr hab. Agnieszki Mielczarek na temat nowych trendów w leczeniu próchnicy oraz wykład i warsztaty dr Adrianny Adamek dotyczące endodoncji.

Dr Elżbieta Puacz przypominała m.in. o wskazaniach do profilaktycznej antybiotykoterapii przy zabiegach stomatologicznych w grupach ryzyka: powinno się ją stosować m.in. u pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne i z niektórymi chorobami serca. Jej wystąpienie obfitowało w szczegóły dotyczące poszczególnych stanów klinicznych oraz sposoby dawkowania antybiotyków.

Dr hab. Agnieszka Mielczarek zwracała uwagę na to, że próchnica to naprzemienne procesy de- i remineralizacji. Dlatego obecnie dąży się w leczeniu próchnicy do tego, by stymulować procesy reminalizacyjne. Konsekwencją tego postępowania jest nieusuwanie całej zainfekowanej zębiny (oczywiście w określonych wypadkach).

Nic tak nie jest skuteczne w uzyskiwaniu wiedzy, jak studiowanie poszczególnych sytuacji klinicznych. Przedstawiając „przypadki z pogranicza: leczenie endodontyczne czy ekstrakcja” dr Adrianna Adamek prezentowała sposób leczenia swoich konkretnych pacjentów.

Po wykładach był czas na integrację. Zabawa na parkiecie do taktów muzyki na żywo trwała do trzeciej nad ranem.

jw

OSTATNIA AKTUALIZACJA 24 CZERWCA 2015 R.; KJ

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie