24 sierpnia 2021

Jakość w miejsce bylejakości w OZ – spotkanie dot. manifestacji medyków

Kluczowe kwestie, którymi rządzący pilnie powinni się zająć, to zaniedbany fundament ochrony zdrowia, czyli bezpieczeństwo i zaufanie. Konieczne jest zwiększenie dostępności i rozładowanie kolejek poprzez m.in. realne wsparcie lekarzy asystentami medycznymi, wprowadzenie prawdziwego systemu no-fault, uczciwy system płac. To najważniejsze wnioski ze spotkania prezesa ORL w Warszawie Łukasza Jankowskiego z przewodniczącą OZZL Regionu Mazowieckiego Agnieszką Serwan odnośnie do organizowanego 11 września protestu medyków i postulatów dotyczących lepszej, co najmniej akceptowalnej – dla pacjentów i lekarzy – ochrony zdrowia.

Propozycje decydentów, które dobrze brzmią tylko PR-owo, nie są odpowiedzią na głosy środowiska lekarskiego. Wobec czego przeciążeni, mający dość wszechobecnej bylejakości w systemie ochrony zdrowia lekarze wraz z innymi medykami zamanifestują potrzebę realnych zmian – powiedziała Agnieszka Serwan, przewodnicząca OZZL Regionu Mazowieckiego.

Teraz najpilniejsze zadanie, na którym powinni skupić się decydenci, to faktyczne ulepszenie ochrony zdrowia, gdzie konieczna jest poprawa w trzech głównych obszarach: szacunek dla medyków, bezpieczeństwo lekarza i pacjenta, dostępność do świadczeń. Bez zdecydowanych działań rządzących czeka nas dalsza stagnacja, a pacjentów wyczekiwanie w kolejkach po zdrowie. Bo np. perspektywa 7% nakładów PKB na zdrowie w 2027 r. oznacza ustawianie się daleko za europejskimi standardami, brak rozwoju i dalszą zapaść – podkreśla prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski.

Prezes ORL w Warszawie oraz przewodnicząca OZZL Regionu Mazowieckiego zwracają uwagę także na kontekst pandemii: niewydolność systemu została całkowicie obnażona, brakowało odpowiedniego przygotowania, a podejmowane działania miały zazwyczaj charakter prowizoryczny, polegający na „gaszeniu pożarów”. Problem z dostępnością leczenia i badań profilaktycznych skutkuje zwiększeniem się skali hospitalizacji osób w bardzo zaawansowanym stadium choroby, w stanach ciężkich. – System nie załamał się całkowicie dzięki ciężkiej pracy m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników, czyli ludzi, których jest za mało, którzy są przeciążeni, na których spoczywa ogromna odpowiedzialność. Gdy zestawimy to wszystko z postawą rządu, która odzwierciedla się np. w przyznaniu specjalistom podwyżek w wysokości 19 zł, w pozorowanym dialogu, braku wsparcia, a wręcz wielokrotnie stwarzaniu atmosfery zupełnie niezrozumiałego przerzucania winy za złą sytuację w ochronie zdrowia na lekarzy, narasta w nas coraz większy sprzeciw – zaznaczył Ł. Jankowski.

Manifestacja medyków zaplanowana jest 11 września o godz. 12.00. Protestujący przejdą spod Ministerstwa Zdrowia pod Sejm RP.

OIL w Warszawie i Region Mazowiecki OZZL wspólnie przygotowali:

  • plakat informujący o wydarzeniu i postulatach (poniżej do pobrania, w formatach do wydruku oraz udostępniania w wersji elektronicznej; wydrukowany – do odebrania w siedzibie izby, u ochrony, przy wejściu od ul. Rejtana),
  • wuwuzele oraz maseczki z logotypami (będą rozdawane przed protestem, na miejscu),
  • grafikę dostosowaną do formatu zdjęcia w tle na Facebooku oraz grafiki dostosowane do różnych mediów społecznościowych (do pobrania poniżej).

Planowana jest ponadto konferencja ekspercka na temat kluczowych z punktu widzenia OIL w Warszawie i Regionu Mazowieckiego OZZL postulatów zmian w ochronie zdrowia. O terminie i szczegółach będziemy wkrótce informować.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie