2 września 2021

Apel do Ministra Zdrowia o wzmocnienie działań na rzecz poprawy jakości powietrza

Organizacji HEAL Polska oraz reprezentanci sektora zdrowia sformułowali apel do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o wzmocnienie działań na rzecz poprawy jakości powietrza poprzez poparcie nowych rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia.

Autorzy apelu piszą:

„Szanowny Panie Ministrze, zwracamy się do Pana w związku z wyjątkowymi okolicznościami, dzięki którym możliwa będzie skuteczniejsza ochrona zdrowia Polek i Polaków przed zanieczyszczeniem powietrza – aktualizacją rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dot. poziomów zanieczyszczeń powietrza.

Zanieczyszczone powietrze uważane jest za największe środowiskowe zagrożenie dla zdrowia ludzi i stanowi drugie główne źródło zgonów z powodu chorób niezakaźnych – tuż za paleniem tytoniu (wg. WHO). Najnowsze badania naukowe podkreślają, że na zanieczyszczenia powietrza najbardziej narażone są dzieci, u których mogą one powodować negatywne konsekwencje na wszystkich etapach życia.

Zgodnie z danymi WHO zanieczyszczenia powietrza prowadzą do 7 milionów przedwczesnych zgonów na całym świecie, z czego do 400 tys. w samej Unii Europejskiej. Niestety Polska przoduje w europejskich statystykach – z niechlubną liczbą ok. 50 tys. przedwczesnych zgonów każdego roku. To trzy razy więcej, niż średnia unijna.

Dlatego apelujemy do Pana, by – obok resortów zdrowia innych krajów Unii Europejskiej – także polskie Ministerstwo Zdrowia zaangażowało się w dyskusję na temat tego najpoważniejszego środowiskowego zagrożenia dla zdrowia, a także zobowiązało się do przestrzegania zapisów Deklaracji Ostrawskiej dla Europejskiego Regionu WHO.”

Całość apelu jest dostępna tu.

Dokument zyskał poparcie Prezydium NRL. Pod apelem można się podpisać korzystając z formularza elektronicznego znajdującego się tu.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie