24 czerwca 2015

Groźne pneumokoki

W Polsce w latach 2011-2013 ogólny wskaźnik śmiertelności (CFR) z powodu zakażeń pneumokokowych, biorąc pod uwagę jedynie przypadki ze znanym zejściem zakażenia, wyniósł 25,4 proc. To oznacza, co czwarte zakażenie, potwierdzone laboratoryjnie w KOROUN, zakończyło się zgonem pacjenta – informuje Grupa na rzecz Programu Szczepień Ochronnych w Polsce.

Apeluje o wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko Steptococcus pneumoniae dla całej populacji dzieci w wieku od 0 do 2. roku życia.

Inwazyjna choroba pneumokokowa, obok malarii, stanowi największe zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkości. Z tego względu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadała szczepieniom przeciwko pneumokokom najwyższy priorytet wśród chorób zakaźnych, którym można zapobiec poprzez szczepienia.

Miasto Kielce od kilku lat prowadzi samorządowy program szczepień ochronnych, m.in. przeciwko pneumokokom wszystkich dzieci urodzonych w Kielcach. Przed wprowadzeniem szczepionek w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach z powodu zapalenia płuc hospitalizowanych było rocznie 135 kielczan do drugiego roku życia. Po pierwszym roku bezpłatnych szczepień – już tylko 53. Co więcej, po kilku latach o 2/3 spadła zachorowalność na zapalenia płuc, a zatem i hospitalizacje z tego powodu, u dorosłych. Po kilku latach prowadzenia szczepień przeciwko pneumokokom na zapalenie płuc w Kielcach choruje rocznie kilkanaścioro dzieci. Do 70 proc. wzrosła frekwencja w żłobkach (wcześniej na poziomie 40-50 proc.).

jw

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie