26 czerwca 2015

Impas w relacjach samorząd lekarski – Ministerstwo Zdrowia przełamany

Nowy minister zdrowia prof. Marian Zembala przełamuje wrogość między urzędem a środowiskiem lekarskim. 26 czerwca brał udział w posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej. Otrzymał od niej 21 postulatów i – jak poinformował prezes NRL Maciej Hamankiewicz – odniósł się do nich pozytywnie.

Maciej Hamankiewicz nie krył zadowolenia z wizyty profesora Zembali w głównej siedzibie samorządu lekarskiego.

– To dobra wróżba. Omówiliśmy szereg ważnych spraw – powiedział dziennikarzom.

– Po czterech latach ostentacyjnego ignorowania lekarzy przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza doszło do spotkania całego kierownictwa Ministerstwa z Radą – podkreślił po posiedzeniu NRL prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Andrzej Sawoni.

Zastrzegł, że choć minister zgodził się z wieloma postulatami składanymi przez lekarzy i lekarzy dentystów, to na razie konkretnych deklaracji nie złożył. Dodał, że nowy minister dostrzega jednak kłopoty wynikające z obecnej formy pakietu onkologicznego.

– Planowane są kolejne spotkania. Najbliższe już w lipcu – powiedział Andrzej Sawoni Monitorowi Lekarskiemu.

Rada dyskutowała z prof. Marianem Zembalą m.in. na temat pakietu onkologicznego i szkoleń specjalizacyjnych.

– Trzeba wiele kwestii poprawić, jeśli chodzi o rezydentury – powiedział minister. Jak wyjaśnił, będzie dążył do utworzenia krótkiej ścieżki specjalizacji z geriatrii dla internistów. Jego zdaniem uda się to zrobić już w październiku.

Maciej Hamankiewicz ma nadzieję, że prof. Zembala odbiurokratyzuje pracę lekarzy. – Oddajmy lekarzy pacjentom – apelował na konferencji prasowej.

Na pytania dziennikarzy zabrakło czasu. Nowy minister spieszył do Sejmu, by złożyć gratulacje marszałek tej Izby Małgorzacie Kidawie-Błońskiej.

jw

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie