21 stycznia 2022

Rozpoczął się kurs samoobrony dla lekarzy

Komisja ds. Sportu ORL zorganizowała cykl treningów dla członków naszej izby. 12 stycznia, podczas pierwszego spotkania, lekarze poznali podstawowe zasady postępowania w obliczu zagrożenia, agresji fizycznej, której niestety nierzadko doświadczają w swojej pracy. Prowadzący zajęcia Borys Czyhin, były funkcjonariusz służb specjalnych, instruktor bojowych systemów walki wręcz oraz specjalista ds. bezpieczeństwa, podkreślił, że samoobrona to przede wszystkim unikanie starcia z napastnikiem, a w razie konieczności umiejętność wykorzystania sposobów neutralizowania zagrożenia.

Na pierwszym treningu lekarze ćwiczyli podstawowe metody obrony i ogłuszenia napastnika, które pozwalają zminimalizować konsekwencje napaści. Tego typu zajęcia są również okazją do rozładowania stresu i stanowią urozmaicenie zajęć sportowych. Były ćwiczenia z tarczami oraz elementy treningu ogólnorozwojowego. Co czeka uczestników kolejnych zajęć? – Następne spotkania poświęcimy nauce obrony przed chwytami za ubranie i zadawania podstawowych ciosów. Uczestnicy zajęć przećwiczą działania neutralizujące zagrożenie w miejscu pracy, w pomieszczeniach i w przestrzeni publicznej. Uczestnicy dowiedzą się, jak utrzymywać dystans do napastnika, ustawiać się w pomieszczeniu oraz wykorzystywać ciągi komunikacyjne i infrastrukturę dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa – powiedział trener Borys Czyhin. – Podczas kolejnych treningów nauczą się m.in. sposobów amortyzowania upadku, obrony przed obchwytami tułowia, duszeniami i ciosami. Lekarze biorący udział w kursie dowiedzą się również, jak wykorzystać punkty witalne na ciele przeciwnika, by zyskać przewagę. Absolwenci kursu będą umieli rozpoznać i ocenić ryzyko napaści, uchronić się przed urazami oraz kończyć sytuację kryzysową szybko, bezpiecznie i zgodnie z prawem.

Kurs składa się z ośmiu spotkań. Ostatnie zaplanowane jest 2 marca. Szkolenie z samoobrony to reakcja na informacje przekazywane przez lekarzy o różnych formach agresji wobec nich oraz poczuciu zagrożenia wynikającego z hejtu.

Z uwagi na duże zainteresowanie projektem planujemy kolejne kursy. O zapisach będziemy informować. W przedsięwzięciu mogą brać udział wyłącznie osoby zaszczepione.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie