26 stycznia 2022

Wybór formy opodatkowania – sprostowanie

Termin złożenia wniosku o zmianę formy opodatkowania w przypadku osób, które dotychczas rozliczały się w formie karty podatkowej upływa 20 lutego 2022 r., a nie 20 stycznia 2022 r.

Złożenie wniosku w terminie do 20 lutego 2022 r. pozwoli wybrać jedną z poniższych form rozliczania:

  • 19-procentowy podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatek dochodowy według zasad ogólnych.

Osoby dotychczas rozliczające się z fiskusem za pomocą karty podatkowej, które nie dokonają do 20 lutego 2022 r. wyboru innej formy opodatkowania, a jednocześnie nie będą spełniały warunków do kontynuacji rozliczenia tą metodą, otrzymają od naczelnika urzędu skarbowego odmowną decyzję w sprawie karty podatkowej. Po wydaniu takiej decyzji – jedyną dostępną formą opodatkowania będzie opaodatkowanie na zasadach ogólnych.

Powyższe oznacza, że w takim przypadku nie będzie możliwości wyboru w 2022 r. podatku liniowego czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W 2022 r. z karty podatkowej będą mogli skorzystać jedynie lekarze, którzy będą świadczyć usługi bezpośrednio na rzecz pacjentów (prywatnych osób fizycznych) i korzystali dotychczas z tej formy opodatkowania.

Poniżej zamieszczamy pierwsze – błędne pismo z Ministerstwa Finansów w tej sprawie oraz jego sprostowanie przesłane nam 19 stycznia 2022 r. o godzinie 20:54.

Szczegółowe informacje na temat wyboru formy opodatkowania dostępne są na stronie Ministerstwa Finansów.

Sprostowanie

Źródło: NIL

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie