8 marca 2022

Pomoc medyczna dla uchodźców – zgłoszenia w sprawie lekarskiego wolontariatu

Z uwagi na płynące do naszej izby pytania – zarówno od lekarzy gotowych udzielać pomocy medycznej, jak też m.in. od organizatorów punktów medycznych proszących lekarzy wolontariuszy o pomoc, zachęcamy Państwa do skorzystania z formularza umożliwiającego nam stworzenie bazy osób chętnych do uczestnictwa w wolontariacie.

FORMULARZ ZNAJDUJE SIĘ POD TYM LINKIEM

Ponadto poniżej publikujemy prośby instytucji/organizacji zwracających się o konkretne wsparcie. Lekarze chcący je zaoferować, proszeni są o bezpośredni kontakt z podmiotami zgłaszającymi potrzeby.

Podajemy prośby wraz z danymi kontaktowymi. Komunikat ten będzie aktualizowany. Instytucje/organizacje, które chcą być uwzględnione na liście powinny wysłać do nas e-mail ze szczegółowymi informacjami na adres pomoc@oilwaw.org.pl.

 

Dotychczasowe zweryfikowane prośby o pomoc medyczną (aktualizowane):

  • Urząd m.st. Warszawy organizuje na terenie miasta punkty medyczne dla obywateli Ukrainy będących uchodźcami. Miasto zaprasza do współpracy lekarzy, którzy w formie wolontariatu zechcą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.

– lekarze, którzy zechcą wesprzeć funkcjonowanie miejskich punktów medycznych, będą mogli TUTAJ zgłosić taką chęć (po wejściu w link miejsce pracy jest wskazane jako Pałac Kultury i Nauki, jednak punkty medyczne, które będą korzystały ze zgłoszeń dokonanych przez ten link, zlokalizowane mogą być w różnych częściach miasta)

  • Szpital Południowy prosi lekarzy o wsparcie w lokalizacjach: Arena Ursynów, Dworzec Wschodni, Dworzec Zachodni. Aplikować można poprzez specjalny formularz lub mailowo (punktwschodni@gmail.com i punktzachodni@gmail.com). Koordynatorką akcji jest Marta Ziółek;
  • Wolontariuszy do centrum pomocy uchodźcom na terenie Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie poszukują Lux Med oraz Centrum Medyczne CMP. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Łukaszem Czubrytem (tel. 721 502 500), Michałem Rybakiem (tel. 602 415 715) lub Maciejem Pająkiem (tel. 695 090 330);
  • Lekarzy zainteresowanych wolontariatem na terenie punktu pomocy uchodźcom w Hali Torwar prosimy o kontakt z koordynującym akcję centrum medycznym Petra Medica. Osoba do kontaktu: Aleksandra Kamińska, tel. 733 863 983, email: aleksandra.kaminska@petramedica.pl. Organizatorzy pomocy zwracają uwagę, że wolontariuszy najbardziej potrzeba szczególnie w weekendy, ale pomoc przydaje się codziennie;
  • Punkt pomocy w Centrum Targowo-Kongresowym Global EXPO przy ul. Modlińskiej – osoba od kontaktu: koordynator Józef Haczyński tel. 602 236 620;
  • Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchamia wyszukiwarkę podmiotów medycznych (POZ, NiŚOZ, AOS, szpitale), w których pracuje personel medyczny posługujący się językiem ukraińskim, rosyjskim lub angielskim, udzielający pomocy medycznej uchodźcom. Podmioty medyczne chcące znaleźć się w takiej bazie mogą zgłaszać się za pomocą formularza.

Z uwagi na pytania związane z kwestiami zatrudnienia lekarzy z Ukrainy w Polsce, zamieszczamy odnośnik do komunikatu MZ, które odpowiada za regulacje w tym zakresie.

Przypominamy, że nasza izba kontynuuje wsparcie dla lekarzy z Ukrainy (członków OIL) i ich rodzin. TUTAJ więcej informacji.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie