8 kwietnia 2022

Relacja z obchodów X-lecia Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM

Wydział Lekarsko-Stomatologiczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego obchodzi w tym roku swoje 10-lecie. W uroczystości jubileuszowej udział wzięli przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie oraz Piotr Pawliszak, zastępca sekretarza ORL.

Na otwarcie uroczystości chór WUM wykonał „Gaude Mater Polonia” oraz „Medycynę” – hymn Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego prof. dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk zaprezentowała zaś przedsięwzięcia dydaktyczno-naukowe wydziału. W swojej prezentacji zawarła również zmiany, jakie przez ostatnie dziesięciolecie przeszedł Wydział Lekarsko-Stomatologiczny. Ważnym elementem wystąpienia dr Olczak-Kowalczyk było podkreślenie wagi relacji, które nawiązywała jednostka, wskazując również na udaną współpracę z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie i Komisją ds. Lekarzy Dentystów.

W czasie uroczystości uhonorowani zostali dziekan dwóch kadencji wydziału prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska oraz byli prodziekani Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego profesorowie Kazimierz Szopiński i Michał Ciurzyński.

W imieniu izby o wspólnych celach, relacjach samorządu z uniwersytetem oraz podejmowanych inicjatywach wraz z Wydziałem Lekarsko-Stomatologicznym mówił, będący wśród gości zaproszonych na jubileusz 10-lecia, Piotr Pawliszak.

W tym roku mija 101 lat nauczania stomatologii na poziomie akademickim w Warszawie. W tym kontekście jestem nico zdziwiony, że wydział liczy sobie dopiero 10 lat.  Niewątpliwie jednak jego powstanie było nieuniknione, oczywiste i naturalne — rozpoczął zastępca sekretarza ORL.

W swoim wystąpieniu przypomniał również o podpisanym w 2019 roku przez WUM i OIL w Warszawie listu intencyjnego, którego celem jest doskonalenie dotychczasowej współpracy partnerskiej w obszarze dydaktyki, rozwoju, działalności naukowej i realizacji wspólnych projektów. Nawiązując do powiedzenia francuskiego pisarza Paula Géraldy’ego, Piotr Pawliszak podkreślił ideę udanej współpracy pomiędzy uczelnią a samorządem oraz lekarzami a lekarzami dentystami.

„Trzeba być do siebie choć trochę podobnym, aby mieć szansę się zrozumieć i przynajmniej trochę się od siebie różnić, by mieć szansę darzyć się miłością”. I zarówno na poziomie relacji samorząd — uczelnia, jak i grup zawodowych lekarze — lekarze dentyści występują podobieństwa i różnice, żadna z nich nie tworzy jednak pomiędzy nami barier nie do pokonania. I tylko od nas zależy, na ile różnice wykorzystamy do poszerzania horyzontów, a podobieństwa do zacieśniania więzi.

Wszyscy zebrani na Auli im. Prof. Janusza Piekarczyka obejrzeli również film prezentujący jednostki naukowo-dydaktyczne Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM.

Część oficjalną wydarzenia zakończyło wykonanie hymnu „Gaudeamus igitur” oraz wystąpienie prof. Marka Krawczyka. Zwieńczeniem obchodów był koncert oraz pokaz tango.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie