8 grudnia 2014

NRL do Kopacz: stop dla pakietu!

Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do premier Ewy Kopacz o wstrzymanie wejścia w życie przepisów tzw. pakietu onkologicznego.

Apel podjęła 5 grudnia br., w dniu, w którym z okazji jubileuszu 25-lecia samorządu lekarskiego w Sejmie odbyła się debata pt. „25 lat ochrony zdrowia w wolnej Polsce”. Debata zgromadziła m.in. byłych ministrów i wiceministrów zdrowia oraz posłów i senatorów.
W apelu czytamy: „Naczelna Rada Lekarska, biorąc pod uwagę opinie licznych środowisk specjalistycznych stwierdza, że wejście 1 stycznia 2015 r. w życie tzw. pakietu onkologicznego grozi destabilizacją całego systemu ochrony zdrowia. W konsekwencji, nie poprawiając sytuacji pacjentów onkologicznych może istotnie pogorszyć szanse leczenia pozostałych chorych”.
Rada zastrzegła, że widzi konieczność poprawy opieki onkologicznej w Polsce, jednak uważa, że forsowany przez Ministerstwo Zdrowia pakiet może ją pogorszyć. W apelu NRL przypomniała liczne stanowiska i opinie, jakie podjęła w sprawie pakietu.
PAP zacytowała odpowiedź wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna na apel: „Jak rozumiem (lekarze z NRL – przyp. PAP) wolą obecny system, uważając go za dobry. My słuchamy pacjentów, którzy oczekują zmian i skrócenia okresu czekania w kolejkach”.
Wcześniej o odroczenie pakietu i wprowadzenie go w jednym z regionów jako pilotażu apelowały niektóre towarzystwa lekarskie i Polska Unia Onkologii.
Podczas debaty w Sejmie prezes NRL Maciej Hamankiewicz przypomniał, że samorząd lekarski został ukształtowany przez emocje i atmosferę wywodzące się z „Solidarności”. Ubolewał, że władza obecnie często lekceważy ważny głos środowiska lekarskiego.
Jubileusz 25-lecia istnienia samorządu lekarskiego został objęty patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

http://www.oil.org.pl/res/img/img/oil/oil68/aktual/a2014/apel_pakiet.pdf

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie