21 kwietnia 2022

Zapraszamy na VI MSS – dr n. med. Marcin Aluchna zapowiada wykład o chemomechanicznym opracowaniu ubytków

Rozmowa z dr. n. med. Marcinem Aluchną, wykładowcą w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM, przed VI Mazowieckimi Spotkaniami Stomatologicznymi.

Panie doktorze, swoim wykładem na temat aktualnych trendów w stomatologii odtwórczej wprowadza pan uczestników w tematykę tegorocznych Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych.

Każdy rok przynosi nam coraz nowsze rozwiązania w dziedzinie technologii materiałowych i metod diagnostycznych. Trzeba więc oddzielić ziarna od plew, czyli ocenić, które metody zostały zweryfikowane klinicznie, choćby w najmniejszych stopniu. Gdy mamy 100 sprzedawców konkretnego materiału, należy się zastanowić, z czyjej oferty warto skorzystać. Podczas mojego wykładu podzielę się ze słuchaczami spostrzeżeniami własnymi oraz kolegów z uczelni w tym zakresie i wskażę rozwiązania, które zaczynają się sprawdzać. Przebrnięcie przez procedury i spopularyzowanie danej metody czy technologii, np. przez opisanie jej w podręcznikach, trwa wiele lat. Celem MSS jest zapoznanie kolegów z kierunkami, w których podąża stomatologia, z nowymi tworzywami. Oczywiście, bardzo wiele z tych zagadnień będzie potem wspaniale rozwiniętych w wykładach moich koleżanek i kolegów. Chodzi więc o zasygnalizowanie tych aspektów m.in. po to, żeby lekarze dentyści, znajdując coś dla siebie w prelekcji wprowadzającej, mogli niejako ukierunkować swoje uczestnictwo w wykładach, które dany temat rozwiną.

Wykład wprowadzający nie będzie jednak tylko zapowiedzią tego, z czym uczestnicy podczas tegorocznych MSS będą mogli zapoznać się bliżej. Na bazie moich doświadczeń z ostatnich lat opowiem również o zastosowaniu niektórych materiałów, kładąc nacisk na elementy leczenia, które powinny zostać wprowadzone w ciągu ostatnich pięciu, ośmiu ostatnich lat. Stomatolodzy bowiem nie modyfikują swojego postępowania co roku. Prowadzą swoje gabinety i są zajęci pracą. Nie wszyscy mają kontakt z uczelnią, nie wszyscy korzystają z wykładów. Niekiedy spotykamy się z lekarzami dentystami, którzy nie zmienili sposobu leczenia od dziesięcioleci. To nie znaczy, że ich sposób leczenia jest zły. Na pewno jednak można go poprawić i unowocześnić.

Podczas drugiej prelekcji uczestnicy usłyszą o metodzie opracowania ubytków bez użycia wiertarki.

W chemomechaniczym opracowaniu ubytków zamiast tradycyjnych narzędzi – instrumentów rotacyjnych, pilników itp., wykorzystujemy produkty chemiczne. Na co dzień rzadko stosujemy to rozwiązanie. Kiedyś używano Carisolvu, czyli mieszanki podchlorynu z odpowiednimi aminokwasami, potem wprowadzono enzymy, otwierając drogę do produkcji nowych preparatów. Konkurencja enzymów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, stężeń i zasad postępowania kreuje kierunki przemian i dalszego postępu. Połączenie z nowymi rozwiązaniami sprzętowymi w zakresie selektywnej preparacji otwiera nowe możliwości. To bardzo ciekawe rozwiązania. Oczywiście, postęp niestety pociąga za sobą koszty, ale dla wielu pacjentów z dentofobią to świetna alternatywa. Mimo utrzymujących się nadal ograniczeń może również pomóc w przełamaniu strachu, co pozwoli na wprowadzenie tradycyjnych metod terapii. Metoda z Carisolvem – cicha i spokojna, choć może długotrwała – świetnie sprawdziła się w przypadku dzieci.

Temat tego wykładu chciałbym przedstawić jak ciekawostkę dla nas – stomatologów. Wierzę, że zapoznawanie się z nieoczywistymi rozwiązaniami jest inspiracją do działania. Czasem stajemy przed trudnym dylematem, czy dany przypadek możemy wyleczyć w naszym gabinecie. Niejednokrotnie dostosowujemy go do potrzeb nawet jednego pacjenta. To może być punkt wyjścia do zastosowania nowszej, niewykorzystywanej dotąd przez nas metody czy sprzętu. Jesteśmy zasypywani lawiną informacji potrzebnych i niepotrzebnych. Wyszukanie tych, które mogą nas ukierunkować, to m.in. zadanie takich konferencji jak MSS.

Co oprócz poznawania nowych metod pracy oferują MSS?

Dla mnie to niewątpliwie możliwość fantastycznego spotkania towarzyskiego z koleżankami i kolegami, których nie widziałem niekiedy od wielu lat, a z którymi chętnie wymienię się zawodowymi obserwacjami. To niezwykle istotna strona tej konferencji, kiedy nie tylko na sali wykładowej uzyskujemy wiedzę, ale właśnie podczas rozmów czerpiemy wzajemnie ze swoich doświadczeń.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie