29 kwietnia 2022

Zapraszamy na VI MSS. „Naprzeciw potrzebom” – prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk

Z prof. Dorotą Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM, krajową konsultant ds. stomatologii dziecięcej, rozmawia Adrian Boguski.

Co sprawia, że Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne są jednym z najważniejszych wydarzeń dla lekarzy dentystów?

Organizatorzy zdobywają wykładowców świetnie przygotowanych pod względem merytorycznym, naukowym, także praktyków z doświadczeniem klinicznym. Nasze spotkania oferują możliwość zapoznania się z zagadnieniami z przeróżnych dziedzin stomatologii oraz warsztaty, podczas których możemy swoje umiejętności doskonalić lub uczyć się nieznanych nam dotąd sposobów leczenia. To zasadnicze cele naszych czerwcowych spotkań. Nieustannie pojawiają się nowe technologie i metody leczenia, nowy sprzęt i materiały. Na MSS przyjeżdżają wykładowcy, którzy mają niekiedy odmienny pogląd na daną sprawę, co stwarza przestrzeń do dyskusji. Wtedy najlepiej możemy poznać charakter konferencji. Tam nie przybywa się tylko po to, by posłuchać wykładów, ale by uczestniczyć w spotkaniu, które kształtuje nasze wyobrażenie o stomatologii. Spory i dyskusje stają się inspirujące nawet dla osób, które bezpośrednio nie są zainteresowane określonym tematem.

Jak w dobie szybkiego dostępu do informacji sprostać wymaganiu aktualności wiedzy medycznej podczas stacjonarnej konferencji?

Możemy korzystać z wielu źródeł wiedzy w Internecie i robimy to chętnie, często jednak informacje pojawiające się tam są przygotowywane przez firmy, które dystrybuują produkt, który ma „pomóc” nam w stosowaniu w praktyce nabywanej wiedzy. W Internecie nie zawsze udaje się zweryfikować informacje. Stomatolodzy nie mają czasu, by wszechstronnie zgłębiać wiedzę dzięki surfowaniu po sieci. Nasza konferencja zaś to przestrzeń poświęcona kształceniu oraz przekazywaniu informacji zweryfikowanych, popartych merytoryczną opinią specjalistów. MSS są centrum, w którym powinien znaleźć się każdy specjalista chcący rozwijać swoje umiejętności.

Na co kładą państwo nacisk, przygotowując sesję poświęconą najmłodszym pacjentom?

Co roku ta sesja cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ gros naszych pacjentów to dzieci. Pojawia się wiele problemów klinicznych, nie tylko związanych z próchnicą, lecz także traumatologia, endodoncja, nieprawidłowości rozwojowe szkliwa lub zębów. Na konferencje staramy się wybrać jak najbardziej zróżnicowane zagadnienia dotyczące stomatologii dziecięcej. Przede wszystkim dbamy, by to, co prezentujemy na konferencji, znajdowało odzwierciedlenie w praktyce stomatologicznej i stanowiło realną pomoc dla lekarzy dentystów. Poruszamy również kwestie, które coraz częściej sprawiają trudności lekarzom. W tym roku jeden z tematów na MSS będzie dotyczył leczenia stomatologicznego dziecka z zaburzeniami zachowania. Wiedza o tym, jak postępować z takim pacjentem w leczeniu dentystycznym, jest w trakcie systematyzowania. Dziś najlepszym źródłem informacji, co zrobić i jak działać, kiedy rodzic z dzieckiem ze spektrum autyzmu zgłosi się do naszego gabinetu, są doświadczenia kolegów stomatologów i konsultacje z nimi.

Jednym słowem, wymiana doświadczeń to jedna z naczelnych idei MSS.

Rozmowy podczas konferencji pokazują zapotrzebowanie na wiedzę w konkretnych dziedzinach stomatologii. Zawsze słuchamy dokładnie tego, co mówią uczestnicy, by w następnym roku wyjść naprzeciw ich potrzebom. Staramy się uwzględniać podnoszone przez naszych kolegów stomatologów kwestie i organizować odpowiadające im wykłady lub warsztaty podczas kolejnych MSS. To podejście od lat owocuje.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie