16 września 2022

W szpitalach brakuje leku na małpią ospę, medycy bez dostępu do szczepień – interwencja RPL

Jedyny zatwierdzony na terenie Unii Europejskiej preparat, pozwalający na skuteczne leczenie ostrego przebiegu małpiej ospy, nie jest dostępny w Polsce. Brak też odpowiedniego zabezpieczenia medyków opiekujących się zakażonymi pacjentami, bo nie zapewniono im szczepionek. Rzecznik Praw Lekarza OIL w Warszawie stanowczo interweniuje w Ministerstwie Zdrowia.

– Apelujemy do władz państwa, by podjęły działania na rzecz sprowadzenia leku zawierającego tekowirymat do Polski. Placówki ochrony zdrowia nie mają możliwości dokonania zakupu we własnym zakresie. Konieczne jest porozumienie na szczeblu rządu – wyjaśnia RPL OIL w  Warszawie Monika Potocka. O zainteresowanie się sprawą poprosiła również Rzecznika Praw Pacjenta.

Interwencja wynika z sygnałów, jakie do biura RPL wpłynęły z jednego ze szpitali, a dotyczyły pogarszającego się stanu zdrowia grupy pacjentów z ostrym przebiegiem małpiej ospy. Z informacji przekazanych rzecznikowi wynika, że są oni narażeni na trwały uszczerbek na zdrowiu np. utratę wzroku właśnie z powodu nieefektywnego leczenia małpiej ospy. Jest to egzotyczna odmiana ospy, która wprawdzie w większości przypadków ma łagodny przebieg, ale gdy jest on ostry, konieczne jest leczenie celowane z użyciem rzadkiego leku prowadzonego do użycia kilka lat temu. Leki zawierające tekowirymat są jednak niedostępne na polskim rynku.

„Nadto Rzecznik Praw Lekarza wzywa do natychmiastowego podjęcia działań zmierzających do sprowadzenia na rynek krajowy szczepionki przeciwko wirusowi ospy małpiej, w celu rozpoczęcia w pierwszej kolejności szczepień lekarzy, którzy przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych są najbardziej narażeni na zakażenie wirusem” – czytamy w piśmie skierowanym przez RPL do Ministerstwa Zdrowia.

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie