15 lipca 2015

Społeczność lekarska z wielkim żalem żegna dr Różę Nowotną-Walc

Społeczność lekarska straciła wybitną koleżankę, wspaniałą lekarkę i humanistkę – doktor Różę Nowotną-Walc. Miała wielkie serce, niespożytą energię i niezwykłą odwagę.

Podczas okupacji niemieckiej studiowała medycynę w legendarnej warszawskiej Szkole Zaorskiego. Była uczestniczką Powstania Warszawskiego. Po dyplomie w 1947 r. Róża Nowotna–Walc rozpoczęła pracę w I Klinice Chorób Wewnętrznych Szpitala Dzieciątka Jezus. W 1961 roku uzyskała doktorat. W latach 1967-1991 pełniła funkcję  zastępcy ordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Praskiego w Warszawie.

Kiedy wybuchła Solidarność, zaangażowała się w jej działalność. Była członkinią Krajowej Komisji Koordynacyjnej Pracowników Służby Zdrowia „Solidarność”. Współpracowała z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Uczestniczyła, po stronie społecznej, w obradach Okrągłego Stołu.

W reaktywację izb lekarskich była zaangażowana od samego początku, uczestniczyła w tworzeniu Kodeksu Etyki Lekarskiej. Do ostatnich chwil pracowała jako sędzia Okręgowego Sądu Lekarskiego w Warszawie.

jw

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie