17 lipca 2015

Powstanie Narodowy Instytut Raka

W dn. 16 lipca, na konferencji „Polaków zdrowia portret własny 2015. Rak płuca – problem cywilizacyjny” w Szczecinie, minister zdrowia poinformował o planach powołania Narodowego Instytutu Raka. W zespole opracowującym koncepcję powstania instytutu będą pracować autorytety naukowe.

„To pewien kolejny etap, aby z onkologii klinicznej przejść w onkologię prewencyjną, gdzie w oparciu o badania naukowe będziemy potrafili daleko bardziej precyzyjnie niż dziś wskazać obszary, populacje, gdzie są zagrożenia i tę populację dokładniej badać, mając wiedzę z zakresu genetyki, epidemiologii i współpracując z instytutami międzynarodowymi” – mówił szef resortu zdrowia.

Rząd premier Kopacz będzie wspierać te działania – zapewnił.

„Bardzo będziemy się starać, by Instytut, który z natury jest ponad podziałami, powstał jak najszybciej i powstanie” – podkreślił.

Jak wyjaśniał dziennikarzom prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk, brakuje instytucji, która zajmowałaby się profilaktyką raka. Podkreślał, że szczegóły funkcjonowania instytutu będą opracowywane. „Może on funkcjonować np. przy jednym z uniwersytetów medycznych czy przy jednym z centrów onkologii. Celem tej koncepcji, która pojawiła się podczas prac na pakietem onkologicznym jest koordynacja badań na rakiem. Konsultujemy teraz poszczególne założenia, musimy też poczekać na opinie ekspertów” – mówił.

To ma być instytucja naukowo-wdrażająca, która będzie wytyczać kierunki profilaktyki, wprowadzać nowe technologie leczenia raka, by wspomóc pakiet onkologiczny – wyjaśnił.

Projekt Narodowego Instytutu Raka zgłaszał już w 2013 r. do ministra zdrowia szef warszawskiego Centrum Onkologii prof. Krzysztof Warzocha. Według Warzochy miałby on powstać na bazie Centrum Onkologii w Warszawie wraz z jego oddziałami m.in. w Gliwicach, Krakowie i Bydgoszczy. Szpitale te miałyby stanowić trzon, na którym opierałoby się leczenie onkologiczne w Polsce. Jego zadaniem byłoby koordynowanie całej polskiej onkologii, zarówno jeśli chodzi o leczenie pacjentów z chorobami nowotworowymi, jak i szkolenie lekarzy w zakresie onkologii.

kjPAP 24_24

 

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie