24 listopada 2022

Trening balintowski: „Nic nie jest oczywiste – o tym, jak życie weryfikuje nasze myślenie o pacjencie”

Utarte schematy myślenia utrudniają otwarte podejście do pacjenta. To jedno z zagadnień organizowanego 13 grudnia przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie spotkania Grupy Balinta. Tym razem eksperci wraz z uczestnikami porozmawiają o sytuacjach nieoczywistych, kiedy okazuje się, że założenia i przekonania lekarza/lekarki utrudniają spojrzenie na pacjenta świeżym okiem, a sytuacje pozornie proste okazują się dużo bardziej złożone, niż sądził/sądziła.

Zdarza się, że jeszcze zanim pacjent wejdzie do naszego gabinetu, już  mamy na jego temat wyrobione zdanie. Zdarza się, że jesteśmy przekonani, że doskonale wiemy, dlaczego pacjent nie chce przyjąć proponowanego przez nas leczenia, a potem nagle coś nas zaskakuje, zmusza do weryfikacji naszego sposobu myślenia. O tych i innych schematach myślowych, które nie ułatwiją nam kontaktu z pacjentem, ani procesu terapeutycznego opowiedzą certyfikowani liderzy grup Balinta dr hab. n. med. Joanna Pazik, lekarz i mgr Anna Rudecka, psychoterapeuta.

Korzyści z uczestniczenia w treningach balintowskich:
  • profilaktyka i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu,
  • poprawa jakości komunikacji pomiędzy lekarzem a pacjentem, rodziną pacjenta i współpracownikami,
  • minimalizacja napięcia i prawdopodobieństwa wystąpienia zachowań agresywnych, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka konsekwencji prawnych dla lekarza,
  • poprawa relacji lekarz-pacjent, a co za tym idzie, wzrost zaufania pacjenta i lepsze compliance,
  • poprawa samopoczucia, zmniejszenie dyskomfortu związanego z przeciążeniem prac a w kontakcie z emocjami pacjenta,
  • poszerzenie samoświadomości.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie