24 lutego 2023

Lekarz odbywający staż kierunkowy w niecałodobowej poradni dermatologicznej może nie zgodzić się na dyżury

Korzystną dla specjalistów z dziedziny dermatologii interpretację przepisów wydało Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o przypadki lekarzy odbywających staż kierunkowy w ogólnych poradniach dermatologicznych niepełniących całodobowej opieki nad pacjentami. Część medyków była zmuszana do pracy po godzinach, jakoby w ramach dyżurów zwartych w programie specjalizacji.

Wiceprezes ORL w Warszawie Tomasz Imiela w związku ze spływającym do izby pytaniami lekarzy w trakcie specjalizacji z dermatologii, zwrócił się do ministra zdrowia z następującymi pytaniami:

  1. Czy w trakcie stażu kierunkowego w ogólnej poradni dermatologicznej (która to poradnia nie pełni całodobowej opieki nad pacjentami) lekarz ma obowiązek odbywać dyżury medyczne?
  2. Czy przyjmowanie pacjentów w poradni dermatologicznej (która to poradnia nie pełni całodobowej opieki nad pacjentami) po godzinach, które w danej jednostce stanowią podstawowy czas pracy, może być traktowane jako pełnienie dyżuru medycznego zgodnie z programem specjalizacji?

Resort zdrowia w odpowiedzi stwierdził, że: „Jeżeli poradnia dermatologiczna nie pełni całodobowej opieki nad pacjentami, lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne nie ma obowiązku odbywania dyżurów medycznych”.

Ponadto ministerstwo powołując się na przepisy Ustawy o działalności leczniczej, oświadczyło jednoznacznie, że „praca (w takiej) poradni dermatologicznej, w godzinach ponad podstawowy czas pracy może być traktowana jako pełnienie dyżuru medycznego ale nie jako obowiązkowego dyżuru w ramach szkolenia specjalizacyjnego i jako taka wymaga zgody lekarza odbywającego szkolenie specjalizacyjne”.

Całość pisma z Ministerstwa Zdrowia w załączniku poniżej.

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie