28 czerwca 2023

Psychoterapia – sukces Komisji ds. Lekarzy Dentystów, ale MZ „zatrzymało się w połowie drogi”

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało nową wersję projektu rozporządzenia wprowadzającego nową specjalizację medyczną – psychoterapię. Akt prawny czeka już na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Tym razem już z przepisami umożliwiającymi zdobywanie specjalizacji lekarzom dentystom. Komisja ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie wcześniej alarmowała, że stomatolodzy z niezrozumiałych przyczyn zostali ze specjalizacji psychoterapii wykluczeni.

 

W pierwotnej wersji rozporządzenia certyfikowany specjalistyczny kurs psychoterapii mogli robić absolwenci studiów m.in. na kierunku lekarskim, pielęgniarskim, psychologicznym a nawet resocjalizacji. Ale nie na kierunku lekarsko-dentystycznym. Kds.LD ORL w Warszawie jako pierwsza nagłośniła ten problem i zwracała się do NIL o interwencję w toku konsultacji społecznych.

Co z psychoterapią uzależnień?

– To przykład owocnej współpracy pomiędzy Kds.LD a NIL oraz duży sukces naszej komisji, która stara się dostrzegać problemy, z jakim borykają się nasze koleżanki i nasi koledzy po fachu. Niestety Ministerstwo Zdrowia, choć ws. zwiększania dostępności specjalizacji dla lekarzy dentystów obrało właściwy kierunek, to zatrzymało się w połowie drogi. Przypominam, że w ubiegłym roku ogłoszone zostało rozporządzenie dotyczące podobnej specjalizacji, ale regulującej inny rodzaj psychoterapii – uzależnień. Z niej też wykluczono lekarzy dentystów i ten błąd dotąd naprawiony nie został  – mówi wiceprezes ORL w Warszawie i przewodniczący Kds.LD Dariusz Paluszek.

Psychoterapia tylko po akredytowanych kursach

Zgodnie z rozporządzeniem tytuł specjalisty psychoterapii będzie przysługiwać osoby po ukończeniu kursów psychoterapii i szkół psychoterapii, o ile będą to jednostki akredytowane w oparciu o program specjalizacji zatwierdzony przez ministra zdrowia.
Zgodnie z przepisami teraz powinien zostać powołany przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zespół ekspertów, który szczegółowo dookreśli moduły, bloki i godziny kształcenia tak, aby zapewnić szkolenie specjalizacyjne, które będzie odpowiednie i na wysokim poziomie.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie