6 września 2023

Staż lekarski. Jesienne podsumowanie roku 2023

W jesiennej rekrutacji do komisji stażu podyplomowego wpłynęło 947 wniosków, z czego 774 złożyli lekarze, a 173 lekarze dentyści. To wraz z marcowymi rekrutacjami zamyka bieżący rok wynikiem 1010 aplikacji i świadczy o dodatnim bilansie. 

Z każdym rokiem przyjmujemy coraz większą liczbę wniosków od osób chętnych do odbywania stażu podyplomowego na terenie działania Oil w Warszawie, głównie w placówkach w samej stolicy. W tym roku dołączyli do nas absolwenci z nowych kierunków lekarskich np. z Uczelni Łazarskiego oraz z Radomia. Myślę, że ten trend się utrzyma w związku z otwieraniem coraz większej ilości nowych kierunków lekarskich mówi Maciej Nowak, przewodniczący Komisji ds. Stażu Podyplomowego.

Staż podyplomowy lekarza – nowości i zmiany 

Obowiązujący program stażu lekarskiego regulują nowe zasady, które weszły w życie 1 marca 2023 r. Poza doskonaleniem lekarzy i lekarzy dentystów w wielu dziedzinach, przewidziane są również szkolenia z zakresu profilaktyki onkologicznej oraz dotyczącej szczepień ochronnych, leczenia bólu, orzecznictwa lekarskiego, a także prawa medycznego i bioetyki. Program stażu zawiera ponadto szkolenie w zakresie komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym oraz przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. 

Nowością jest część personalizowana stażu przyznana wyłącznie lekarzom, która obejmuje m.in. niezabiegowe i zabiegowe dziedziny medycyny do wyboru przez lekarza zależnie od jego zainteresowań. Zdaniem przewodniczącego Komisji ds. Stażu Podyplomowego, utworzenie stażu personalizowanego było postulowane przez środowisko lekarskie, także przez Oil w Warszawie. 

W naszej opinii, również jako lekarzy praktyków, pozwoli to na lepsze poznanie innych dziedzin medycyny niż tylko podstawowe i ułatwi wybór miejsca szkoleniowego oraz samej specjalizacji – podsumowuje.

Program stażowy dla lekarzy i lekarzy dentystów zamieściliśmy w tegorocznym Poradniku dla stażystów, który udostępniliśmy na stronie komisji stażu. Ten praktyczny przewodnik opracowaliśmy z myślą o tym, aby ułatwić absolwentom studiów lekarskich wejście w obszar naszej izby i przybliżyć im działalność samorządu lekarskiego.

 

Pobierz poradnik dla stażysty 2023/2024

 

Odbiór dokumentów na staż od 1 października 2023

Karta stażu podyplomowego lekarza, skierowanie na staż podyplomowy oraz Kodeks Etyki Lekarskiej będą wydawane w dniu 12 września 2023 r. w godzinach 8:00-16:00 w siedzibie OIL w Warszawie przy ul. Puławskiej 18. Przypominamy, że ich odbiór wymaga wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem formularza.

 

Więcej informacji:
Komunikat Komisji ds. Stażu Podyplomowego
Kick off Meeting

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie