4 października 2023

Dentystyczny przegląd prasy

Przegląd prasy minionego tygodnia obnaża codzienną rzeczywistość NFZ, w której pacjent, aby skorzystać z usług stomatologa w ramach NFZ, musi czekać 7,1 miesiąca, a przysługuje mu 92,56 zł rocznie. Wszystko to mimo 60% wzrostu budżetu przeznaczonego na stomatologię między 2022 a 2023 rokiem. Wzrost ten wydaje się jest jedynie zabezpieczeniem przed ucieczką dentystów z publicznego sektora do prywatnego – wyrównaniem niedocenionych świadczeń do realiów rynku. Pojawia się więc pytanie, czy to wystarczy?

— Więcej w infodent24.pl: Co jest za darmo u dentysty? Za te świadczenia płaci NFZ

 

Kolejne dane mogą studzić optymizm, ponieważ nawet po podwyżce na stomatologię w NFZ przypada 3,425 mld zł a w sektorze prywatnym pacjenci wydają co roku 12-14 mld zł.

— Więcej w infodent24.pl: Stomatologia na NFZ. W jakich województwach najlepiej się leczyć?

 

Dalej, o ustawie z 25 września 2023 o niektórych zawodach medycznych z, której wynika między innymi, zakres wykonywanych procedur przez higienistkę stomatologiczną i warunki w jakich będzie ona pracować czyli bez nadzoru lekarza. Nowe zasady wejdą w życie 25 marca 2024r.

— Więcej w infodent24.pl: Jest ustawa regulująca zawody higienistki i asystentki stomatologicznej. Zmiany od 25 marca 2024 r.

 

Wraz z rozpoczęciem nowego miesiąca wchodzi w życie nowy obowiązek wystawiania zleceń na wyroby medyczne i naprawy wyłącznie w formie elektronicznej. Wersja papierowa możliwa jest tylko w szczególnych sytuacjach, co reguluje ustawa o refundacji.

— Więcej w dentonet.pl: Od 1 października zlecenia na wyroby medyczne tylko elektronicznie

 

I na koniec – przypomnienie, jak przechowywać dokumentację medyczną, czym jest i jakie błędy popełniane są w prowadzeniu dokumentacji podstawowej, o czym mówi mec. Ewa Mazur-Pawłowska.

— Więcej w dentonet.pl: Jak odpowiednio przechowywać dokumentację medyczną?

 

Przegląd prasy przygotował lek. Marcin Gawęda

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie