30 października 2023

Dentystyczny przegląd prasy

Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.

Reklamy wykorzystujące wizerunek lekarza – stanowisko Komisji Etyki Lekarskiej NRL

Na ryzyko podważenia nie tylko wiedzy i doświadczenia zawodowego, ale również autorytetu zawodu zwraca uwagę KEL w najnowszym stanowisku dotyczącym reklam, w których wykorzystywany jest wizerunek lekarza. Zawód lekarza, jako zawód wiążący się ze szczególnym zaufaniem społecznym, zdaniem KEL generuje konieczność szerszego spojrzenia na zakaz wykorzystania wizerunku lekarza z Ustawy z 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych.

— Więcej w infodent24.pl: NRL zaostrza stanowisko w sprawie reklam z wizerunkiem lekarzy

 

Łamanie przepisów dotyczących warunkowego pwz przez cudzoziemców

Wielkopolska Izba Lekarska apeluje w sprawie przestrzegania przepisów dotyczących warunkowego pwz. Problemy to między innymi używanie przez lekarzy z warunkowym pwz tytułu specjalisty czy niestosowanie się do przepisów regulujących formę i miejsce zatrudnienia. Zaznacza się wadliwość wprowadzonych podczas pandemii wirusa SARS-CoV-2 rozwiązań dla cudzoziemców, a także brak uzasadnienia dla ich utrzymywania.

— Więcej w infodent24.pl: Lekarze cudzoziemcy bezprawnie pracują w Polsce. Znaczna skala łamania prawa

 

Rzecznik Praw Lekarza bliżej lekarza

Podczas II Spotkania Rzeczników Praw Lekarza wskazano na istotność ułatwienia dostępu dla lekarzy do RPL, czemu miałoby służyć utworzenie stosownych zakładek na stronach okręgowych izb lekarskich. Dyskusji o naruszeniach praw lekarzy towarzyszyło omówienie przeprowadzonej wśród rzeczników ankiety, z której wynika zgodność w kwestii sprawowania funkcji rzecznika przez lekarzy i lekarzy dentystów, których doświadczenie zawodowe jest odpowiednio duże. Omawiano także temat umocnienia legislacyjnego kompetencji rzecznika.

— Więcej w infodent24.pl: Rzecznicy Praw Lekarza mają być bardziej dostępni

 

Kontrole NFZ w II kwartale 2023 r.

Szereg nieprawidłowości wykazały kontrole wydziałów NFZ m.in. w placówkach stomatologicznych. Dotyczyły one sporządzania sprawozdań do rozliczenia świadczeń, kwalifikowania pacjentów do świadczeń czy nieposiadania przez lekarzy odpowiednich kwalifikacji do udzielania świadczeń. Konsekwencje finansowe kontroli NFZ łącznie wiążą się z kwotą ponad 17 mln złotych.

— Więcej w dentonet.pl: NFZ o kontrolach w stomatologii w II kwartale 2023 r.

 

Przegląd prasy przygotowała lek. Anna Prawdzik

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie